Bursa’da Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali

 Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali” 11 Martta başladı. Festival, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Tiyatrosu’nda Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan “Gayri Resmi Hürrem” oyunuyla başladı. Uçan Eller Kukla Evi tarafından Oda Tiyatrosu’nda sergilenecek “Çirkin Ördek Yavrusu” adlı oyunla da ilk defa küçük izleyiciler festivale dahil edilecek.

 Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topçu, organizasyonun tanıtım toplantısında, festivalin gelecek kuşaklar için şimdiden yıkılmaz bir kardeşlik dili oluşturmayı başardığını söyledi.

 Festival kapsamında yine dolu bir program hazırladıklarını belirten Topçu, “Bu yıl 5 ayrı Balkan ülkesinden 6 oyunun yanı sıra, 2 Devlet Tiyatrosu oyunu ve Oda Tiyatrosu’nda ağırlayacağımız 3 özel alternatif tiyatro topluluğu bizlerle olacak. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi tiyatro severlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz atölye çalışmalarımız da sanatseverlerle buluşacak.” diye konuştu. Festivalin önemli bir parçasını da atölye çalışmalarının oluşturduğunu aktaran Topçu, bu kapsamda 6 atölye çalışması yapılacağını sözlerine ekledi.

 Festivalde yer alacak ülkeler ve tiyatrolar arasında; Makedonya Tetova Ulusal Tiyatrosu, Romanya’dan katılan Bükreş Ulusal Tiyatrosu, Kosova Ulusal Tiyatrosu, Arnavutluk Shkodra Migjeni Belediye Tiyatrosu, Kosova Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu bulunuyor.

Miray Sıçramaz – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...