Bushati, Ukrayna’yı Ziyaret Etti

Avrupa ve Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati Perşembe günü gerçekleştirilen görüşmede Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile bir araya geldi. Bakan daha sonra Ukrayna’nın Başkenti olan Kiev’e resmi bir ziyarette bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin, Arnavutluk’un izlediği Ukrayna’nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü hem uluslararası kuruluşlar açısından hem de ikili ilişkileri desteklemesinden dolayı teşekkür ettiğini belirtti. Bakan Klimkin, Bakan Bushati’ye Ukrayna ile olan görüşlerinden dolayı ve AB ile ilgili görüşlerinin uyumlu olmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İki bakan ticaretin canlanması ve yatırım yapılması için çalışmalar yapılacağını belirtti. Ele alınan konularda her iki ülkenin de tarım, turizm, ulaşım, enerji, eğitim, kültür gibi potansiyeli olan alanlarda ticaretin güçlenmesi, ikili ülkenin birlik ve beraberlik içinde dostluk oluşmasına ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Bakan Bushati, Ukrayna’da yaşayan Arnavut Diasporasını ve Ukrayna makamlarını Diaspora ile uluslararası hukuka uygun olarak ilerlemesi ve iki ülke arasındaki önemli dostluk anlaşmasından dolayı övgülerini dile getirdi. 300 yıldır Ukrayna halkıyla beraber yaşayan bu topluluğun kültürel kimliğinin korunması, aynı statüde yer alması, her iki ülkenin de ortak projeler için iş birliği yapılması gerektiğini ve buna hazır olduklarını aktardı.

Bakan Bushati, Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Ukrayna Ekonomik Kalkınma Bakanı Stepan Kubiv ve Ukrayna Parlamentosu (Verkhovna Rada) Andriy Parubiy ile görüştü. Serbest ticaret anlaşması için bir araya gelen bakanlar, ülkede potansiyel iş gücü olduğunu ve ticaretin gelişmesine yönelik ayrıntıları konuştuğunu dile getirdi.

Baktığımız zaman Ukrayna Parlamentosu da bölgedeki iş gücünü yükseltmek, daha fazla istihdam alanı oluşturmak ve ticareti geliştirmek istiyor. Arnavut Parlamentosu ise, Rusya’nın saldırganlığına karşı çıkmak için kesin olarak desteklediği Ukrayna ile anlaşma imzalamak taraftarı. Bu izlediği tutum, Balkan ülkelerinden biri olduğunu vurgulamak aynı zamanda serbest ticaret anlaşması yapıp, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin ilerletilmesini sağlama yönünde.

Kadir AKKURT
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...