Ekvador, Ülkedeki FARC Varlıkları Hakkındaki Kanıtları İnceliyor

Kolombiya Savcılığı, perşembe günü Ekvadorlu meslektaşlarına ülkede FARC varlığını destekleyen belgeleri teslim etti.

Ekvador Cumhuriyet Başsavcısı Carlos Baca Mancheno, Bogoto’da düzenlediği basın toplantısında, “Ekvador topraklarındaki FARC varlıkları ile ilgili olarak verilen bilgiler, usulüne uygun olarak analiz edilecek.” dedi. Mancheno’yu, Kolombiyalı meslektaşı Nestor Humberto Martinez ile görüşmesinin ardından, terörist gerillaların varlığını ispat eden toplamda 13 milyon elektronik dosyanın bulunduğunu belirtti.

Martinez,“Savcıyla, Mancheno arasında paylaşılan 13 milyon elektronik dosya var ve her bir dosyanın FARC’la yakından bir ilişkisi var ve inceleme devam ediyor.” dedi.

Dosya teslimatının ardından Kolombiya Savcısı, Ekvador’da ki, Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetlerinin(FARC) varlıklarının her birini tespit etme ve ele geçirme yükümlülüğünü belirtti. İki savcının temel hedefi, uluslararası hukuki iş birliğinin varolan taahhüdünü güçlendirmek ve örgütlü suçlarla mücadele için ortak strateji geliştirmek. Savcılığın ve Ekvador Hükümetinden bir heyetin katıldığı toplantıda organize suçlarla ilişkili çeşitli suç olayları değerlendirilerek ülkenin ulusal ve ekonomik güvenliğiyle ilgili alınabilecek önlemlere değinildi. Terörle ilgili suçların kaynaklarının analizi yapıldı.

Ekvador’da varlığının tartışıldığı FARC, Eylül 2016’da Kolombiya Hükümeti ile anlaşmaya vararak 52 yıldır sürdürdüğü silahlı mücadeleyi sonlandırmıştı.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Önergesi: Adalet ve Hafıza Yolunda Bir Adım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yarın oylanacak olan Srebrenitsa önergesi,...

Güney Kore Kim Jong Un Şarkısını Yasakladı

Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore'de üretilen ve TikTok'ta...

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...