Carles Puigdemont Alman Mahkemesi Tarafından Kefaletle Serbest Bırakıldı

Eski Katalan Cumhurbaşkanı Puigdemont, mahkemenin darbe suçlamalarının iadesinin reddedilmesinden sonra Alman hapishanesinden çıktı. Carles hapishaneden ayrılırken İspanya Hükümeti’ne siyasi diyalog çağrısı yaptı. Schleswig-Holstein mahkemesi, hala İspanya’da yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olabileceğini ve sadece iade edilmeyi askıya aldığını vurguladı.

Puigdemont “Tüm meslektaşlarımın İspanyol hapishanelerinde derhal serbest bırakılmasını talep ediyorum. Avrupa’nın politik tutsaklara sahip olması bir utançtır. Son olarak, diyalog zamanı geldi. Diyalog için birkaç yıl talep ettik ve karşılığında ise sadece şiddet ve baskı aldık. ” dedi.

Puigdemont, Berlin’e gideceğini duyurdu, ancak bu süre içerisinde Neumünster’deki bir polis karakoluna, nihai karar açıklanana kadar haftada bir rapor vermek zorunda kalacak. Hedefinin Belçika’ya gitmek olduğunu da açıkladı.

İspanya’nın Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria ise, hükümetin Alman kararına saygı göstereceğini ve herhangi bir cevaba karar vermeden önce daha fazla ayrıntı beklediğini belirtti.

Puigdemont, geçtiğimiz yıl Katalanların yasaklı bağımsızlık referandumundaki rolünün bir sonucu olarak İspanya’da kamu kaynaklarının kötüye kullanılması, isyan ve suistimali ile suçlanıyor. Katalonya’nın parlamentosunun tek taraflı olarak Ekim ayında İspanya’ dan bağımsızlık ilan etmesinden bu yana sürgünde yaşadığı Belçika ‘ya giderken 25 Mart’ ta Danimarka ‘dan Almanya’ ya geçerken gözaltına alındı.

Madrid ise tüm bu olaylara kadar, Katalan ayrılıkçılığı konusundaki anlaşmazlığın ısrarlı bir şekilde siyasi bir mesele olmadığını vurguladı. Fakat yasal bir mesele olduğunu belirtti. Referandumdan bu yana Bay Puigdemont ve taraftarlarıyla müzakere etmeyi reddetti.

Ebrar GENC
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...