Çatışmalar Sadece Sınır Çizmekle Sona Ermez

İsrail-Filistin arasında tekrar başlayan barış görüşmelerinde somut bir adım atılamadığı ortaya çıktı. 3 yıl sonra ilk kez doğrudan masaya oturan taraflar temkinliler ve şimdilik karşılıklı güven ortamı oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi.

İsrailli müzakereci Tzipi Livni ise Washington’daki görüşmeleri umut verici bulduğunu, öncelik olarak taraflar arasında karşılıklı güvenin sağlanması gerektiği ifadelerini kulandı.

Livni Filistin’in bağımsız bir devlet kurmak için sınır talebinde bulunmasına gönderme yaparak, esas amacın çatışmayı sona erdirmek olduğunu ve bunun sadece sınır çizmekle olmayacağını söylediği belirtildi.

Mahmud Abbas’ a yakın bir isim olan Yasser Abed Rabbo ise, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’in yoğun diplomasisiyle başlayan görüşmelerin zor geçeceğini vurguladı.

Filistin’in Sesi radyosuna konuşan Rabbo, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim birimlerini genişletmesinin devamı halinde müzakerelerin sekteye uğratılacağını belirtti.

İlk görüşmeleri Washington’da başlayan taraflar, ikinci görüşmelere ise iki hafta içinde İsrail ya da Filistin’de gerçekleştirileceği bildirildi.

(TUİÇ Akademi, CNN Türk)

Melda Vatancı

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...