Çatışmalar Sadece Sınır Çizmekle Sona Ermez

İsrail-Filistin arasında tekrar başlayan barış görüşmelerinde somut bir adım atılamadığı ortaya çıktı. 3 yıl sonra ilk kez doğrudan masaya oturan taraflar temkinliler ve şimdilik karşılıklı güven ortamı oluşturulmaya çalışıldığı belirtildi.

İsrailli müzakereci Tzipi Livni ise Washington’daki görüşmeleri umut verici bulduğunu, öncelik olarak taraflar arasında karşılıklı güvenin sağlanması gerektiği ifadelerini kulandı.

Livni Filistin’in bağımsız bir devlet kurmak için sınır talebinde bulunmasına gönderme yaparak, esas amacın çatışmayı sona erdirmek olduğunu ve bunun sadece sınır çizmekle olmayacağını söylediği belirtildi.

Mahmud Abbas’ a yakın bir isim olan Yasser Abed Rabbo ise, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’in yoğun diplomasisiyle başlayan görüşmelerin zor geçeceğini vurguladı.

Filistin’in Sesi radyosuna konuşan Rabbo, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim birimlerini genişletmesinin devamı halinde müzakerelerin sekteye uğratılacağını belirtti.

İlk görüşmeleri Washington’da başlayan taraflar, ikinci görüşmelere ise iki hafta içinde İsrail ya da Filistin’de gerçekleştirileceği bildirildi.

(TUİÇ Akademi, CNN Türk)

Melda Vatancı

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...