Çavuşoğlu Sırbistan’ı Ziyaret Ediyor

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan’a gerçekleştirdiği üç günlük resmi ziyaret kapsamında bugün Belgrad’ta Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic ile görüştü.

Sırp vatandaşlarının Libya’dan tahliyesini gerçekleştirdiği için Türkiye’ye müteşekkir olduklarını ifade eden Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremic, Çavuşoğlu’ndan bu mesajını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na iletmesini rica etti.

Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupa’nın sorunlu bölgelerine istikrar kazandırılması için AKPM Başkanı olarak yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Vuk Jeremic, objektif ve tarafsız bir AKPM Başkanı olduğu için de Çavuşoğlu’na teşekkürlerini iletti. Balkanların Avrupa ile entegrasyonunun sağlanması ve bölgenin istikrara kavuşmasında Sırbistan’ın çok önemli bir ülke olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Sırbistan’ın Avrupa ile entegrasyon alanında önemli adımlar attığını, fakat ülkenin Avrupa Konseyi’ne katılım sonrası yerine getirmesi gereken taahhütleri bulunduğunu söyledi. Mevlüt Çavuşoğlu, ülkedeki reform sürecinin yavaşlamadan devam etmesini temenni ettiklerini de ekledi. Avrupa ile entegrasyon alanında Sırbistan’ın yerine getirmesi gereken farklı alanlarda yükümlülükleri olduğunu ve bunun farkında olduklarını ifade eden Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremic, ülkesinin bu yükümlülükleri yerine getireceğine inancının tam olduğunu ve bu hedeften vazgeçmeyeceklerini söyledi. Bosna Hersek ile Avrupa’nın bir parçası olarak ortak çalışmayı arzu ettiklerini kaydeden Vuk Jeremic, önümüzdeki hafta Kosova ile de görüşmelere başlayacaklarını ifade etti. Jeremic, Sırbistan’ın komşu ülkeleri ile sorunlarını çözmede kararlı olduğunun da altını çizdi.

Çavuşoğlu, Sırbistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında yarın Sırbistan Meclisi’ne hitap edecek. Çavuşoğlu’nun aynı gün Sırbistan Meclis Başkanı Slavica Djukic, Başbakan Mirko Cvetkovic, siyasi partilerin liderleri ve Sırbistan’ın AKPM Heyeti üyesi milletvekilleri ile görüşmelerde bulunması bekleniyor. 8 Mart Salı Günü Sırbistan’ın Voyvodina Özerk Bölgesi’ne gidecek olan Çavuşoğlu, burada yerel yönetim temsilcileri ve bölgede yaşayan azınlıkların temsilcileri ile görüşmelerde bulunacak.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...