BRIC Ülkeleri Çin’de Toplanacak

BRIC ülkeleri liderlerinin nisanda Çin’in güneyindeki Sanya şehrinde bir araya geleceği bildirildi. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in oluşturduğu BRIC ülkeleri mekanizmasına en son Güney Afrika Cumhuriyeti katılmıştı.

Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi, BRIC ülkelerinin iş birliği yapma, ancak gelişmiş ülkelere karşı cephe oluşturmama taahhüdünde bulunduğuna işaret etti. Bu ülkeler arasındaki iş birliğinin açık ve kapsamlı olduğunu ifade eden Yang, “Bunun Güney-Güney iş birliğinin önemli bir parçası ve Kuzey-Güney iş birliğinde önemli bir köprü olduğu” değerlendirmesinde bulundu. BRIC ülkelerinin küresel finansal krizle ve iklim değişikliyle mücadelede ve ekonomik toparlanmada önemli ve yapıcı rol oynadıklarını savunan Yang, bu ülkelerin çevre koruma, ekonomi ve düşünce kuruluşları arasındaki temaslar konularında yaptıkları iş birliğinde önemli sonuçlar sağladıklarını kaydetti. Tarihi ve kültürel birikimleri farklı olan dünyanın bu başlıca ekonomilerinin liderleri arasındaki diyaloğun önemine vurgu yapan Yang, Sanya’daki toplantıdan önemli ve olumlu sonuçlar beklediklerini ifade etti. Yang, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bu oluşma katılmasından ve Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın toplantıya katılacak olmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Bakan Yang Cieçi, Çin Ulusal Halk Meclisinin, Pekin’de devam eden yıllık toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Çin liderlerinin bu yıl katılacağı uluslararası ve bölgesel toplantılar hakkında bilgi verdi. Yang, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün 10. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinin haziranda, Doğu Asya Zirvesinin de kasımda düzenleneceğini belirtti. Yang, Çin liderlerinin Fransa’da yapılacak G-20 Zirvesi ile ABD’de gerçekleştirilecek APEC Liderler Zirvesine de katılacaklarını söyledi. Yang, “Çin’in bu toplantıların başarılı olmasına en büyük katkıyı yaparak, uluslararası ve bölgesel iş birliğini geliştireceğine inanıyoruz” diye konuştu. Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’nun bu yıl içinde Rusya’yı, Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping’in de ABD’yi ziyaret edeceğini aktaran Yang, Başbakan Ven Ciabao’nun Japon ve Güney Koreli liderlerle bir araya gelmek için mayısta Japonya’ya gideceğini belirtti.

(tuicakademi, bbc)

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...