Muammer Kaddafi’den Barbaros Hayrettin Benzetmesi

Libya lideri, ülkesindeki kargaşada ‘El Kaide ordusunun kazanması halinde Akdeniz’de Barbaros Hayrettin zamanındaki korsanlıkların yaşanacağını’ iddia etti.Libya lideri Muammer Kaddafi, Fransa’da haftalık yayımlanan Pazar gazetesi “Journal du Dimanche”a yaptığı açıklamada, ülkesindeki olaylarında arkasında “El-Kaide’nin olduğunu” ve kazanırlarsa “korsan Barbaros Hayrettin dönemine geri dönüleceğini” savundu.

Kendi bakış açısından bakılmadığını, aslında bu mücadelesinin terör ile mücadele olduğunu söyleyen Libya lideri, ülkesindeki iç savaşta kendisine yardım eli uzanmazsa, yakın tarihte dünya krizi çıkacağı kehanetinde bulunmayı da ihmal etmedi.

Libya lideri, “Akdeniz’de İslami bir cihatla karşı karşıya kalacağız. Bin Ladin’in adamları gelip karada ve denizde fidye isteyecekler. Barbaros’un, korsanların, Osmanlıların gemilere fidye ödettiği zamanlara geri döneceğiz. Gerçekten bir dünya krizi ve herkes için felaket olacak” ifadelerini kullandı.

Kaddafi, “Libya’da büyük çıkarları” var dediği Fransa’yı, BM Güvenlik Konseyi’nin Libya hakkındaki kararlarını bloke etmesi, Libya’daki olayların perde arkasını araştırmak üzere oluşturulacak BM Komisyonu’nun başına geçmesi ve Bingazi’ye yabancı müdahalesini durdurması çağrısında bulundu.

Halkına karşı “hiçbir zaman tetik çekmediğini” iddia eden Kaddafi, “”Cezayir rejimi İslami aşırı güçlere karşı yıllardır güç kullanmadan mı mücadele veriyor sanıyorsunuz? İsraillilerin Gazze ve sivil kurbanları, orada bulunan silahlı gruplar yüzünden mi bombaladıklarını sanıyorsunuz? Ya Afganistan veya Irka’ta, Amerikan ordusunun düzenli olarak sivilleri öldürdüğünü bilmiyor musunuz? NATO Afganistan’da sivillerin üzerine hiç mi ateş açmadı? Burada Libya’da kimseye ateş edilmedi” şeklinde konuştu.

“Benim bir dinarım olduğunu kanıtlayacak herkese hodri meydan diyorum. Mal varlıklarıma el konulmasıyla Libya devletine karşı bir korsanlık daha yapılmaktadır. Libya devletinin parasını çalmak istiyorlar ve bu paranın ‘Devrimin Rehberinin’ parası olduğunu öne sürerek yalan söylüyorlar. Soruşturma açılsın ve bu paranın kime ait olduğu görülsün. Ben rahatım. Bir çadırdan başka bir şeyim yok” dedi.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...