Çeviri: 24 Şubat AB Konseyi Basın Bildirisi ve Açıklamaları

Bu yazı, 24 Şubat 2022 tarihli AB Konseyi Basın Bildirisi ve açıklamaları’ndan çevrilmiştir. Yazıların aslını aşağıdaki bağlantılardan bulabilirsiniz.

Press Release & Statements

Council of the EU (AB Konseyi) / Press release (Basın Bildirisi) / 24 Şubat 2022 10:10

Ukrayna: Yüksek Temsilcilik tarafından Avrupa Birliği adına Ukrayna’nın Rusya Federasyonu silahlı kuvvetleri tarafından işgaline ilişkin deklarasyon

Avrupa Birliği, Ukrayna’nın Rusya Federasyonu silahlı kuvvetleri tarafından sebepsiz yere işgalini mümkün olan en güçlü şekilde kınamaktadır. Ayrıca Belarus’un Ukrayna’ya karşı bu saldırganlığa dahil olmasını kınıyor ve onu uluslararası yükümlülüklerine uymaya çağırıyoruz.

Başkan Putin’den Rus askeri operasyonlarını derhal ve koşulsuz olarak tüm kuvvetleri ve askeri teçhizatı Ukrayna’nın tamamından çekmesini talep ediyoruz. Rusya, bu saldırı eyleminin ve yol açacağı tüm yıkım ve can kayıplarının tüm sorumluluğunu taşımaktadır. Eylemlerinden sorumlu tutulacaktır.

Rusya’nın bağımsız ve egemen bir devlet olan Ukrayna’ya askeri saldırısı, uluslararası hukukun ve uluslararası kurallara dayalı düzenin üzerine inşa edildiği temel ilkelerin açık bir ihlalidir.

AB, transatlantik ve benzer düşünceye sahip ortaklarla birlikte, Rusya’nın neden olduğu güvenlik krizine diplomatik bir çözüm bulmak için benzeri görülmemiş çabalarda birleşmiştir. Rusya bu çabalara karşılık vermemiş ve bunun yerine tek taraflı olarak ciddi ve önceden tasarlanmış bir gerilimi tırmandırmayı seçmiştir.

AB, Ukrayna’ya yönelik herhangi bir askeri saldırının büyük sonuçları ve ağır bedelleri olacağını başından beri ve en yüksek siyasi düzeyde açıkça belirtmiştir.

Bu nedenle AB’nin yanıtı, transatlantik ve benzer düşünceye sahip ortaklarımızla tam olarak koordine edilen hem sektörel hem de bireysel kısıtlayıcı önlemleri içerecektir.

Rusya, AB’nin ortaklarla yakın koordinasyon içinde sonraki adımları atarken kararlı bir şekilde birlik içinde kalacağından şüphe duymamalıdır.

AB, uluslararası toplumu, küresel ölçekte uluslararası barış ve güvenliği tehlikeye atan bu saldırganlığa bir an önce son verilmesini Rusya’dan talep etmeye çağırıyor.

Rusya’yı uluslararası insancıl hukuka tam olarak saygı duymaya ve ihtiyacı olan herkese güvenli ve engelsiz insani erişim ve yardıma izin vermeye çağırıyoruz. Ayrıca Rusya’yı AGİT Özel İzleme Misyonu’nun güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz.

AB, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini ve bağlılığını yineler. AB, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile siyasi ortaklığını ve ekonomik entegrasyonunu güçlendirme konusundaki kararlılığını yineler. Ukrayna halkının ve demokratik olarak seçilmiş kurumlarının ve temsilcilerinin yanındayız.

AB ayrıca Gürcistan ve Moldova Cumhuriyeti’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz desteğini ve bağlılığını yineler.

European Council Statements and remarks (Avrupa Konseyi açıklamaları) 24 Şubat 2022 12:00 

Avrupa Konseyi üyelerinden ortak açıklama

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı eşi benzeri görülmemiş askeri saldırısını mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz. Rusya, sebepsiz ve haksız askeri eylemleriyle uluslararası hukuku büyük ölçüde ihlal ediyor ve Avrupa ve küresel güvenlik ve istikrarı baltalıyor.

Ayrıca Belarus’un Ukrayna’ya karşı bu saldırganlığa dahil olmasını kınıyor ve onu uluslararası yükümlülüklerine uymaya çağırıyoruz.

Rusya’nın askeri eylemleri derhal durdurmasını, tüm güçlerini ve askeri teçhizatı tüm Ukrayna topraklarından koşulsuz olarak geri çekmesini ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına tam olarak saygı duymasını talep ediyoruz. Bu tür güç ve zorlama kullanımının 21. yüzyılda yeri yoktur.

Bu bariz saldırganlığı tartışmak için bugün daha sonra bir araya geleceğiz ve transatlantik ortaklarımızla yakın koordinasyon içinde, Rusya’nın eylemi için büyük ve ciddi sonuçlar doğuracak daha fazla kısıtlayıcı önlemler üzerinde prensipte anlaşacağız.

Can kaybı ve insani acılardan üzüntü duyuyoruz. AB ve Üye Devletleri, acilen insani acil müdahale sağlamaya hazırdır. Rusya ve Rusya destekli silahlı oluşumları uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye çağırıyoruz.

AB, bu savaşla karşı karşıya kalan Ukrayna ve halkının yanındadır. AB daha fazla siyasi, mali ve insani yardım sağlayacaktır.

Komşularımız ve liderleri yakında bir araya gelecek olan NATO ve G-7 dahil uluslararası ortaklarımızla koordineli bir şekilde cevap veriyoruz.

Büşra ÖZYÜKSEL

Sosyal Medyada Paylaş

Büşra Özyüksel
Büşra Özyüksel
Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 2017 yılında mezun olduktan sonra 2018 yılında Stipendium Hungaricum burs programı ile Macaristan Peç Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler - Avrupa Çalışmaları bölümünden "Populism's Effect on Foreign Policy Decision-Making Processes the Case of Hungary and Turkey" adlı yüksek lisans tezi ile mezun olmuştur. Eylül 2020 tarihinden beri yine Stipendium Hungaricum burs programıyla Macaristan Szeged Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi doktora programına devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...