Çin, Tayvan’ı “Ülke” Olarak Çağıran Yabancı Markaları Azarladı

Çin’in hava ulaşımı yönetimi, ABD markası olan Delta Air Lines, Tayvan ve Tibet’i birer ülke olarak listelerinde bulundurdukları için onları payladı; diğer ajans yönetimleri de moda markası olan Zara ve tıbbi araç üreticisi olan Medtronic Plc markasına aynı nedenle sert tepkilerde bulundu. Bu konunun onlar için hassas bir konu olduğunu belirttiler.

Ajans yöneticileri, yasal olmayan içeriği kaldırmasını ve halka açık özür dilemesini bu markalara emretti ve diğer havayolu markalarına da kendi sitelerini kontrol etmesi için komut verdi. Ajanslar, uluslararası zeminde giderek daha da cesur hale gelen Çin’in egemenlik kavramında hassas olduğunun altını çiziyor.

Tayvan ve anavatan, iç savaş sonrası 1949 yılında ayrıldı ama komünist Çin bunu kabul etmeyerek kitap yayıncılarını, dergileri ya da Çin ve Tayvan’ı harita üzerinde birbirinden ayrı gösteren hangi oluşum varsa onları sert sözlerle eleştirmeye hala devam ediyor.

Delta Airlines, Çin halkının duygularını incittiğimiz için özür diliyoruz, diye internet sitesinde yayınladı. Ek olarak, bu havayolunu kullanan müşterilere sadece uygun yer bulmak için yardımcı olmak istediklerini söyledi.

Zara ise, kendi sitesinde üç cümle içeren bir özür yayınladı. Ayrıca Medtronicle birlikte sitelerinde bir inceleme yapacağını savundu.

Hacer Aslıhan IŞIKOĞLU
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...