Çin, Vanuatu’da Askeri Üs Kurma Planı İddialarını Reddetti

Avustralya’nın Fairfax Medyası, Asya- Pasifik’te Salı günü bir Çin üssü gözlemlediklerini belirtti. Bu iddialar sonrası Vanuatu büyükelçi sözcüsü Chen Ke ise “Böyle bir şey imkansız” dedi. Çin büyükelçi sözcüsü ise askeri üs kurma planlandığı fikrinin “gülünç” olarak değerlendirdi. Böyle bir plan her iki ülke tarafından reddedildi. Üst düzey bir Vanuatu hükümet danışmanı “ Bu konuşma hiçbir zaman masada olmadı” dedi. Fairfax haberinin kaynağının ise Vanuatu hükümetinden olmadığını da eklediler. Fairfax, Çin ile Vanuatu arasında askeri üs üzerine resmi olmayan görüşmeler olmuştur ama resmi teklif olmamıştır.

Ayrıca Çin, pasifikte ki birçok ülke ile diplomatik ilişkiler geliştirmiştir. Avustralya Dış İşleri Bakanı Julie Bishop yaptığı açıklamada; Vanuatu’nun stratejik partner olarak kalacaklarına inandıklarını, Vanuatu’nun egemen bir ulus olduğunu ve dış ilişkilerinde bağımsız olduğunu unutmamalıyız dedi. Chen ise, Çin’in Pasifikte bulunan deniz güçlerinin insani amaçlı olduğunu olası afetler için tatbikat yapıldığını örnek verdi.

Pasifikte Çin’in olası askeri üs kurması Pasifik ülkeleri arasında güvenlik endişelerini arttıracaktır ayrıca Çin’in Pasifikte bulunması stratejik bir hamle olarak düşünülebilir. ABD’nin Pasifik’teki büyük gücü göz önüne alındığında üs kurulmasına izin verme ya da Çin ile diplomatik ve ekonomik ilişki kurma kararı egemen ülke olan Vanuatu’nun vermesi gereken bir karardır.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...