Çin, Vanuatu’da Askeri Üs Kurma Planı İddialarını Reddetti

Avustralya’nın Fairfax Medyası, Asya- Pasifik’te Salı günü bir Çin üssü gözlemlediklerini belirtti. Bu iddialar sonrası Vanuatu büyükelçi sözcüsü Chen Ke ise “Böyle bir şey imkansız” dedi. Çin büyükelçi sözcüsü ise askeri üs kurma planlandığı fikrinin “gülünç” olarak değerlendirdi. Böyle bir plan her iki ülke tarafından reddedildi. Üst düzey bir Vanuatu hükümet danışmanı “ Bu konuşma hiçbir zaman masada olmadı” dedi. Fairfax haberinin kaynağının ise Vanuatu hükümetinden olmadığını da eklediler. Fairfax, Çin ile Vanuatu arasında askeri üs üzerine resmi olmayan görüşmeler olmuştur ama resmi teklif olmamıştır.

Ayrıca Çin, pasifikte ki birçok ülke ile diplomatik ilişkiler geliştirmiştir. Avustralya Dış İşleri Bakanı Julie Bishop yaptığı açıklamada; Vanuatu’nun stratejik partner olarak kalacaklarına inandıklarını, Vanuatu’nun egemen bir ulus olduğunu ve dış ilişkilerinde bağımsız olduğunu unutmamalıyız dedi. Chen ise, Çin’in Pasifikte bulunan deniz güçlerinin insani amaçlı olduğunu olası afetler için tatbikat yapıldığını örnek verdi.

Pasifikte Çin’in olası askeri üs kurması Pasifik ülkeleri arasında güvenlik endişelerini arttıracaktır ayrıca Çin’in Pasifikte bulunması stratejik bir hamle olarak düşünülebilir. ABD’nin Pasifik’teki büyük gücü göz önüne alındığında üs kurulmasına izin verme ya da Çin ile diplomatik ve ekonomik ilişki kurma kararı egemen ülke olan Vanuatu’nun vermesi gereken bir karardır.

Pınar ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...