Endonezya 2019 Başkanlık Seçimlerinde Gerindra Partisinin Adayı Belli Oldu

Eski özel kuvvetler komutanı olan Prabowo Subianto, Gerindra partisinin başkanlık adayı olarak 2019 seçimlerinde aday olmayı kabul etti. Prabowo Subianto, geçen Çarşamba akşamı partililerine yaptığı açıklamada Gerindra ( Büyük Endonezya Hareketi Partisi)adaylığını kabul ettiğini açıkladı. Subianto ‘’Bu kararı bir görev, bir emir olarak kabul ediyorum ve bunu yapmaya hazırım’’ dedi.

66 yaşındaki eski teğmen, eskiden Doğu Timor olarak bilinen Timor-Leste’deki kanlı askeri operasyonlar ve 1998 yılında Cakarta ve Papua’daki insan hakların ihlallerine bağlı askeri operasyonların başındaki özel kuvvetler komutanıydı. Endonezya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu tarafından, Suharto rejiminin sonunda 1998’de demokrasi yanlısı eylemcilerin kaçırılması, işkence edilmesi ve öldürülmesi üzerine sorgulandı ve Ürdün’de sürgüne gitti. Diğer bazı isyanları teşvik ettiği iddia edilmesine rağmen kendisi bu suçlamaları reddetti.

Prabowo Subianto ve Gerindra partisi, Endonezya’da hızla nüfuz kazanan muhafazakâr dini gruplarla yakın bir uyum içindedir ve bazı ılımlı kesimler arasında da popülerlik kazanması da bekleniyor.

Prabowo, daha önce 2014 yılında başkanlık adayı olmuştu. 2014 yılında Joko Widodo ile rekabeti sonucunda, Widodo tarafından mağlup edilmişti. 2019 seçimleri için ülke yerel kaynaklarından edinilen bilgilere göre, kamuoyu yoklamalarının çoğu Joko Widodo liderliğine işaret ediyor fakat seçimlerin yinede 2014’deki gibi çekişmeli olması bekleniyor.

Zehra KÖSE
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...