Endonezya 2019 Başkanlık Seçimlerinde Gerindra Partisinin Adayı Belli Oldu

Eski özel kuvvetler komutanı olan Prabowo Subianto, Gerindra partisinin başkanlık adayı olarak 2019 seçimlerinde aday olmayı kabul etti. Prabowo Subianto, geçen Çarşamba akşamı partililerine yaptığı açıklamada Gerindra ( Büyük Endonezya Hareketi Partisi)adaylığını kabul ettiğini açıkladı. Subianto ‘’Bu kararı bir görev, bir emir olarak kabul ediyorum ve bunu yapmaya hazırım’’ dedi.

66 yaşındaki eski teğmen, eskiden Doğu Timor olarak bilinen Timor-Leste’deki kanlı askeri operasyonlar ve 1998 yılında Cakarta ve Papua’daki insan hakların ihlallerine bağlı askeri operasyonların başındaki özel kuvvetler komutanıydı. Endonezya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu tarafından, Suharto rejiminin sonunda 1998’de demokrasi yanlısı eylemcilerin kaçırılması, işkence edilmesi ve öldürülmesi üzerine sorgulandı ve Ürdün’de sürgüne gitti. Diğer bazı isyanları teşvik ettiği iddia edilmesine rağmen kendisi bu suçlamaları reddetti.

Prabowo Subianto ve Gerindra partisi, Endonezya’da hızla nüfuz kazanan muhafazakâr dini gruplarla yakın bir uyum içindedir ve bazı ılımlı kesimler arasında da popülerlik kazanması da bekleniyor.

Prabowo, daha önce 2014 yılında başkanlık adayı olmuştu. 2014 yılında Joko Widodo ile rekabeti sonucunda, Widodo tarafından mağlup edilmişti. 2019 seçimleri için ülke yerel kaynaklarından edinilen bilgilere göre, kamuoyu yoklamalarının çoğu Joko Widodo liderliğine işaret ediyor fakat seçimlerin yinede 2014’deki gibi çekişmeli olması bekleniyor.

Zehra KÖSE
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...