Çin ve ABD Arası Gerilim Artıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye ait bir savaş gemisinin Pekin’in Güney Çin Denizi’nde ki karasularına izinsiz girdiğini duyurarak Washington’ı egemenlik ihlali ile suçladı.

Açıklamada, “17 Ocak’ta ABD’ye ait bir destroyer, Huangyan Adası’ndan 12 deniz mili açıktaki karasularımıza iznimiz olmadan girdi. Çin Donanması kanunlara uygun olarak ABD gemisine ‘dost-düşman kontrolü’ yaptı ve sulardan ayrılması gerektiği uyarısını iletti.” dendi. “ABD ordusuna ait geminin eylemleri, Çin’in egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına zarar veriyor ve bölgede önceden planlanan eylemlerde bulunan Çin gemilerinin ve personelinin güvenliğini tehlikeye atıyor.” ifadelerine yer verildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, cumartesi günü bir ABD savaş gemisinin, Güney Çin Denizi’ndeki Huangyan Adası çevresindeki sulara girmesinden sonra ülkenin egemenliğinin korunması için gerekli önlemlerin alınacağına söz verdi.

Sözcü Lu Kang, Çin’in Huangyan Adası ve bitişik suları üzerinde tartışılmaz bir egemenliğe sahip olduğunu yineledi ve ekledi: “Çin, uluslararası hukuka uygun olarak Güney Çin Denizi’ndeki gezinme ve aşırı dolaşma özgürlüğüne saygı duyuyor ve güvence altına alıyor ancak herhangi bir ülkenin Çin’in egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını gezinme ve aşırı uçuş şartlarına zarar vermeye kararlılıkla karşı çıkıyor.”

Dışişleri’nin açıklamasında ayrıca: “ABD’yi ikili ilişkilerin geleceğinin yanı sıra barış ve güvenlik için hatalarını acilen düzeltmeleri ve bu provokasyonları durdurmaları konusunda güçlü şekilde uyarıyoruz.” dendi.

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...