Çin ve ABD Arası Gerilim Artıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye ait bir savaş gemisinin Pekin’in Güney Çin Denizi’nde ki karasularına izinsiz girdiğini duyurarak Washington’ı egemenlik ihlali ile suçladı.

Açıklamada, “17 Ocak’ta ABD’ye ait bir destroyer, Huangyan Adası’ndan 12 deniz mili açıktaki karasularımıza iznimiz olmadan girdi. Çin Donanması kanunlara uygun olarak ABD gemisine ‘dost-düşman kontrolü’ yaptı ve sulardan ayrılması gerektiği uyarısını iletti.” dendi. “ABD ordusuna ait geminin eylemleri, Çin’in egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına zarar veriyor ve bölgede önceden planlanan eylemlerde bulunan Çin gemilerinin ve personelinin güvenliğini tehlikeye atıyor.” ifadelerine yer verildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, cumartesi günü bir ABD savaş gemisinin, Güney Çin Denizi’ndeki Huangyan Adası çevresindeki sulara girmesinden sonra ülkenin egemenliğinin korunması için gerekli önlemlerin alınacağına söz verdi.

Sözcü Lu Kang, Çin’in Huangyan Adası ve bitişik suları üzerinde tartışılmaz bir egemenliğe sahip olduğunu yineledi ve ekledi: “Çin, uluslararası hukuka uygun olarak Güney Çin Denizi’ndeki gezinme ve aşırı dolaşma özgürlüğüne saygı duyuyor ve güvence altına alıyor ancak herhangi bir ülkenin Çin’in egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını gezinme ve aşırı uçuş şartlarına zarar vermeye kararlılıkla karşı çıkıyor.”

Dışişleri’nin açıklamasında ayrıca: “ABD’yi ikili ilişkilerin geleceğinin yanı sıra barış ve güvenlik için hatalarını acilen düzeltmeleri ve bu provokasyonları durdurmaları konusunda güçlü şekilde uyarıyoruz.” dendi.

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

48,083BeğenenlerBeğen
6,260TakipçilerTakip Et
8,641TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...