Çin ve Uruguay Stratejik Ortaklığı Derinleştiriyor

Çin Dışişleri Bakanı Wang yi, Şili’de, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu Forumu’na katıldı. Ardından ticareti teşvik etmek ve ikili bir anlaşma konusunda görüşmeler yapmak üzere üç günlük bir resmi ziyaret için Uruguay’a geldi. Wang Yi, ilk önce Uruguaylı Devlet Başkanı Tabarez Vazquez ile bir araya geldi.

Vazquez, 30 yıl önce Uruguay ve Çin’in diplomatik ilişkiler kurması sonrasında ikili ilişkilerin en iyi seviyede olduğunu söyledi. Ardından yaptığı açıklamada, “Uruguay, Çin ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasına ve ticaret, kültürel değişim ve teknoloji alanlarında iş birliğini derinleştirmeye isteklidir.” dedi. Ayrıca Vazquez, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi projesinin Güney Atlantik’teki gelişimi için  yardım etmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Wang, yaptığı konuşmada, Çin Uruguay ilişkilerinin son 30 yıldır sürekli bir gelişmeye tanık olduğunu ve Çin’in ticaret ve kültür alışverişi konusunda Uruguay ile iş birliğini artırmak için istekli olduğunu söyledi.

Wang daha sonra Uruguaylı meslektaşı Rhodolfo Nin Navoa ile bir araya geldi. İki dışişleri bakanları da on yıllık ticaret vizelerinin kaldırılması konusunda bir anlaşma imzaladılar ve ikili ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümü için bir resepsiyona katıldılar.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...