Çin’in Yeni Başkan Yardımcısı, Pekin’de Cayetano ile Buluştu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir müttefiki olan Filipinler ile Cuma günü kritik bir görüşme sağlandı. Bu görüşmeyi özel kılan sebep ise, Çin’in 69 yaşındaki yeni Başkan Yardımcısı Wang Qishan’in siyasî arenadaki yabancı bir diplomatla ilk görüşmesi olmasıdır. South China Morning Post’a göre; Wang olağanüstü becerilere sahip bir devlet adamı olmakla beraber, kriz yönetimlerinin üstesinden gelebilecek biri olduğunu belirterek “Bay Çözücü”nün Asya dış işlerini domine edecek bir yapısı olduğunu belirtti.

Wanq Qishan ve Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano görüşmesinde, her iki tarafın da vardığı ortak nokta; Manila-Pekin hattındaki bağların sıklaştırılması oldu. Cayetano, Güney Çin Denizi’yle ilgili meseleleri tartışmak üzere Çin’de bulunuyordu. Bu tartışmaların bazıları Manila-Pekin hattındaki önemli noktaları içeriyordu.

Çin Başkan yardımcısı; Filipinler’in Çin’in geleneksel komşusu statüsünde bulunduğunu ve iki ülkenin liderlerinin de beraber hareket etmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca yeni yılda iki ülke arasındaki koordineli çalışmaların daha fazla artırılması ve stratejik ilişkilerin uzun bir sürece yayılması gerektiğini de söyledi.

Xinhua haber ajansına göre; Cayetano, Wang’ın söylediklerini onaylayarak iki ülkenin de birlikte daha fazla çalışacağının güvencesini verdi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, gelecek ay için Çin’in Hainan eyaletindeki, Boao ekonomi forumunda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geleceği bildirildi.

Enver Alper Demirci
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...