Tahran: ABD Şahinleşirken Rusya, Çin ve İran Safları Sıkılaştırmalı

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, “ABD, İran’a karşı daha saldırgan politikalar izlemeyi hedefliyor. Biz de buna karşılık Doğu’ya özellikle Çin ve Rusya’ya bakışımızı güçlendirmeliyiz” dedi.

BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmış olan İran’la nükleer anlaşmayı iptal etmeye yeminli ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la savaş yanlısı çok şahin iki ismi en kritik iki göreve getirmesinin ardından Tahran’dan önemli bir açıklama geldi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, CIA Başkanı Mike Pompeo’nun ABD Dışişleri Bakanlığına, Bush yönetiminin neo conlarından John Bolton’un ABD Ulusal Güvenlik Danışmanlığına atanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İran Öğrenci Haber Ajansı ISNA’ya konuşan Burucerdi, Washington’ın daha da sertleşecek politikalarına karşı durabilmek için Rusya ve Çin’le ilişkileri güçlendirmek gerektiğini söyledi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı, Trump’ın savaş yanlısı ve İran karşıtı John Bolton’u Ulusal Güvenlik Danışmanı atamasının Tahran’a karşı daha saldırgan politikalar izleneceğine işaret ettiğini belirterek şu yorumunu yaptı:

”İran’a karşı şahin unsurların devreye sokulması, ABD yönetiminin baskıyı artırmak istediğini gösteriyor. Buradaki temel amaç ABD’nin ekonomik sorunlarını çözecek şekilde İran’ın Ortadoğu’daki politikalarından geri adım atmaması gerektiğini savunan Burucerdi, “Biz de buna karşılık Doğu’ya, özellikle de Çin ve Rusya’ya bakışımızı güçlendirmeliyiz. ABD yaptırımlarının hedefi olup bu ülkeyle ciddi sorunları bulunan Çin ve Rusya gibi önemli ülkelerle ilişkilerimizi takviye etmeliyiz” dedi.

Burucerdi, ‘BM Güvenlik Konseyi’nin iki önemli ve etkili üyesi’ diye nitelediği Çin ve Rusya ile kurulan güçlü ilişkilerin, ABD’nin İran’a karşı izlediği saldırgan politikayı etkisiz hale getirmeye yardımcı olacağının altını çizdi.

Trump’ın göreve geldiği günden beri İran’la nükleer anlaşmayı ortadan kaldırarak İsrail ile Suudi Arabistan’a garanti vermeye çalıştığını belirten önde gelen İranlı milletvekili, Trump’ın bu çabaların bugüne dek Avrupa Birliği ülkeleri ve Trump tarafından görevden alınan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın muhalefeti sonucu başarılı olamadığını kaydetti.

Son gelişmelerden örnekler verirken Trump’ın Çin’e getirdiği devasa boyuttaki ek gümrük vergileri sonrası Pekin yönetimi ile ekonomik ilişkilerin artmasının önemine dikkati çekti.

Amerika Başkanı Trump’ın, Çin’e getirmiş olduğu yüksek miktardaki gümrük vergisi ve doğu karşıtı iki ismi Trump hükümetinin en önemli organlarından ikisine ataması doğuyu, özellikle de İran’ı olası bir Amerika saldırısına karşı önlem almaya itmiştir. İran uzun yıllardan beri müttefiği olan Rusya’dan bu olası gerginlikte de aynı sıkı bağları devam ettirmesini istemektedir.  Haklı olarak ABD’den devasa bir darbe yemiş olan Çin Hükümeti’ni de yanlarına alıp Trump Hükümetine karşı bir koalisyon kurmayı istemektedirler.

Serap MET
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...