Cumhurbaşkanı Plevneliev:’Çok önemli bir hafta içerisindeyiz’

Geçtiğimiz günlerde istifasını veren Başbakan Boyko Borisov’a Cumhurbaşkanı Plevneliev tarafından yeni hükümet kurma görevinin verilmesinin ardından Borisov’un bu görevi geri iade ettiği açıklanmıştı. Bunun üzerine ülkenin iki büyük liderinin basın açıklaması düzenlediği bildirildi. Devletin her kademesindeki yönetimlerin vatandaşların istekleri doğrultusunda istikrarlı bir biçimde çalıştıklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Plevneliev, bugün itibariyle yapılması gereken yeni hükümet kurma araştırmalarına başladıklarını, ilk olarak bu görevi Başbakan Borisov’un partisi olan GERB partisine verdiğini fakat partinin bu görevi kendilerine iade ettiklerini dile getirdiği belirtildi. Durumun gidişatıyla ilgili asılsız ve yalan söylentilere önem vermediğini ve bu süreçte yapılan her habere vatandaşın inanmaması gerektiğini ifade eden Plevneliev, vakti geldiğinde geçici bir hükümet atanması gerekirse, burada kimlerin görev yapacağını bizzat kendisinin kamuoyuna duyuracağını açıkladığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanının anayasaya göre, programı belli bir hükümet atama yetkisinin bulunmadığına değinen Plevneliev’in içinde bulunulan haftanın Bulgaristan adına çok önemli olduğunu ve çözüme kavuşturulması gereken birçok sorunun beklemekte olduğunun altını çizdiği ifade edildi. Konuşmasında, yarın Milli Güvenlik Kurulu ile konuyla ilgili bir toplantı yapacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Plevneliev’in anayasa’da yazılanları koruyacağını ve Çarşamba günü hükümet kurma görevini BSP partisine vereceğini vurguladığı aktarıldı. Her türlü kamu kuruluşunun düzenli olarak işlerine devam ettiğini de belirten Plevneliev’in, istifasını vermiş dahi olsa hükümetinde halen çalışmalarını gerçekleştirdiğini ve meclisin de yapacağı görevleri olduğunu kaydettiği bildirildi.

Perşembe günü meclise gelerek tüm ulusa açıklama yapacak olan Plevneliev’in ülkeyi bundan sonra bekleyen durumları, gidişatını ve yapılacakları açıklaması beklenmektedir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Plevneliev’in BSP’nin hükümet kurma görevini iade etmesi durumunda Cuma günü itibariyle bu görevi DPS’ye vereceğini dile getirdiği belirtildi.

(TUİÇ Akademi, zaman)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...