Danimarka Aile Birleşimi Kurallarında Değişiklik

Danimarka Hükümeti aile birleşimi kanunlarında kapsamlı bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Göçle ilgili olarak Danimarka Avrupa’daki en katı mevzuatlardan bir kısmına sahip. Bu durum mültecilerin aile birleşimi için birtakım zorluklar ortaya çıkarıyordu. Avrupa Konseyi, Danimarka’yı vurgulayan bir rapor hazırladı. Raporda mültecilerle alakalı sorunların çözümünde hızlanılması ve önündeki engellerin kaldırılması gerektiği önerilerinde bulundu.

Aile birleşimindeki düzenlemeleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne takılan Danimarka Hükümeti, mahkemenin aleyhte karar verdiği uygulamanın yerini dolduracak başka bir düzenleme getiriyor. Hükümetin hazırlıklarını yaptığı kanun taslağında aile birleşimi başvurularının kabul edilmesi konusunda 6 adet zorunluluğun getirilmesi öngörülüyor.

Yeni düzenlemede Danimarka’daki bazı gruplar içerisinde yer alan Danimarka vatandaşlarının yurtdışından yakınlarını getirmesine birtakım kısıtlamalar getirilirken, yurtdışında yerleşik olan Danimarkalı vatandaşların yabancı eşlerine kolaylıklar getiriliyor.

Yeni şartlar esas olarak entegre olmayan şahıslara yönelik olacağı söyleniyor. Göç Bakanı Inger Støjberg gazeteye verdiği demeçte, “Aile birleşimi yoluyla Danimarka’ya getirilen kişilerin aslında bütünleşip topluma katkıda bulunmalarını sağlamalıyız.” dedi.

Ebrar GENC
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...