Danimarka Aile Birleşimi Kurallarında Değişiklik

0
792

Danimarka Hükümeti aile birleşimi kanunlarında kapsamlı bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Göçle ilgili olarak Danimarka Avrupa’daki en katı mevzuatlardan bir kısmına sahip. Bu durum mültecilerin aile birleşimi için birtakım zorluklar ortaya çıkarıyordu. Avrupa Konseyi, Danimarka’yı vurgulayan bir rapor hazırladı. Raporda mültecilerle alakalı sorunların çözümünde hızlanılması ve önündeki engellerin kaldırılması gerektiği önerilerinde bulundu.

Aile birleşimindeki düzenlemeleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne takılan Danimarka Hükümeti, mahkemenin aleyhte karar verdiği uygulamanın yerini dolduracak başka bir düzenleme getiriyor. Hükümetin hazırlıklarını yaptığı kanun taslağında aile birleşimi başvurularının kabul edilmesi konusunda 6 adet zorunluluğun getirilmesi öngörülüyor.

Yeni düzenlemede Danimarka’daki bazı gruplar içerisinde yer alan Danimarka vatandaşlarının yurtdışından yakınlarını getirmesine birtakım kısıtlamalar getirilirken, yurtdışında yerleşik olan Danimarkalı vatandaşların yabancı eşlerine kolaylıklar getiriliyor.

Yeni şartlar esas olarak entegre olmayan şahıslara yönelik olacağı söyleniyor. Göç Bakanı Inger Støjberg gazeteye verdiği demeçte, “Aile birleşimi yoluyla Danimarka’ya getirilen kişilerin aslında bütünleşip topluma katkıda bulunmalarını sağlamalıyız.” dedi.

Sponsorlu

Ebrar GENC
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here