Estonya Toprağı Olmadan Var Olabilecek

Avrupa Birliği’nin dijitalleşmede öncü ülkesi olan Estonya, olası dijital tehdit ve saldırılara karşı farklı ülkelerde ‘’dijital büyükelçilikler’’ kurmaya hazırlanıyor.

Dijitalleşme süreci 2005’de başlayan ve epey yol kat eden Estonya, zaman zaman ‘’e-Stonia’’ olarak anılıyor. Estonya Hükümeti, ilk dijital büyükelçiliği Lüksemburg’da açacağını bildirdi. 2020 yılına kadar ise ABD ve Avustralya dahil farklı ülkelerde dijital büyükelçilikler açmak için girişimlerinin olduğunu kaydetti. Estonya Hükümeti’nin Ulusal Dijital Danışmanı Marten Kaevats, dijital alanda çok ilerlediklerini ve geri adım atmanın mümkün olmadığını, bu nedenle daha fazla önlem almak gerektiğini belirtti. Kaevats, Estonya’nın Rusya ile komşu olduğunu hatırlatarak, kritik veri tabanlarını ülkenin doğusunda yedeklemenin askeri olarak mantıklı olmadığını düşündükleri için farklı ülkelere yöneldiklerini ifade etti. 2007 yılında Rusya, Estonya’ya siber saldırıda bulunmuştu. Kaevats konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ek önlemlerin tek sebebinin Rusya olmadığını yine de bu ihtimali göz ardı etmediklerini ifade etti.

Acil durumda bir tehdit algılandığında ya da teknik bir sorun olduğunda Lüksemburg’daki veritabanına geçiş yapılabilecek. Estonya Hükümeti, bunun önemli bir güvenlik adımı olduğuna dikkat çekti.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...