Darbeyi Zorlaştıran Anayasa

Darbe ardından kurulan Mısır geçici Cumhurbaşkanlığı, darbe nedeniyle askıya alınan 2012 Anayasa değişikliği taslağının tamamlandığını belirtti. Cumhurbaşkanlığının yaptığı açıklamaya göre, yeni anayasa taslağı ‘’yol haritasına’’ bağlı kalınarak tamamlandığı açıklandı.

 

Yeni taslak 10 kişilik bir komite tarafından hazırlandı. Anayasada yapılan değişiklikler, siyasi parti ve heyet temsilcilerinden oluşan 50 kişilik bir komite tarafından değerlendirilecek. Son aşamada ise anayasa halk oylamasına sunulacak. Yapılan açıklamada Şura Meclisi’nin feshedilip tüm yasama yetkilerinin Millet Meclisi’ne devredileceği belirtildi.

Hazırlanan yeni anayasa taslağına göre Mısır’da parlamenter sisteme yakın bir karma sisteme geçileceği belirtilerek parlamentodaki çoğunluğun hükümeti oluşturacağını, başbakan ve devlet başkanının yürütme yetkisine dahil olacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı görevinin süresi ve dönemi değiştirildi. Bundan sonra cumhurbaşkanının görev süre 4 yıl olacak. Ayrıca bir aday 2 dönemden fazla seçilemeyecek. Taslakta, cumhurbaşkanının anayasayı ihlal etmesi ve vatana ihanet etmesi durumunda milletvekillerinin üçte birinin gensoru vermesiyle suçlanması, halkın düzenlediği gösteriler ne kadar büyük olursa olsun cumhurbaşkanının görevden alınmaması maddeleri de yer aldı.

(TUİÇ Akademi, AA, Dünya Bülteni)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...