Darbeyi Zorlaştıran Anayasa

Darbe ardından kurulan Mısır geçici Cumhurbaşkanlığı, darbe nedeniyle askıya alınan 2012 Anayasa değişikliği taslağının tamamlandığını belirtti. Cumhurbaşkanlığının yaptığı açıklamaya göre, yeni anayasa taslağı ‘’yol haritasına’’ bağlı kalınarak tamamlandığı açıklandı.

 

Yeni taslak 10 kişilik bir komite tarafından hazırlandı. Anayasada yapılan değişiklikler, siyasi parti ve heyet temsilcilerinden oluşan 50 kişilik bir komite tarafından değerlendirilecek. Son aşamada ise anayasa halk oylamasına sunulacak. Yapılan açıklamada Şura Meclisi’nin feshedilip tüm yasama yetkilerinin Millet Meclisi’ne devredileceği belirtildi.

Hazırlanan yeni anayasa taslağına göre Mısır’da parlamenter sisteme yakın bir karma sisteme geçileceği belirtilerek parlamentodaki çoğunluğun hükümeti oluşturacağını, başbakan ve devlet başkanının yürütme yetkisine dahil olacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı görevinin süresi ve dönemi değiştirildi. Bundan sonra cumhurbaşkanının görev süre 4 yıl olacak. Ayrıca bir aday 2 dönemden fazla seçilemeyecek. Taslakta, cumhurbaşkanının anayasayı ihlal etmesi ve vatana ihanet etmesi durumunda milletvekillerinin üçte birinin gensoru vermesiyle suçlanması, halkın düzenlediği gösteriler ne kadar büyük olursa olsun cumhurbaşkanının görevden alınmaması maddeleri de yer aldı.

(TUİÇ Akademi, AA, Dünya Bülteni)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...