Mısır’da Olağanüstü Hal Sonlanabilir

Mısır’da 14 Ağustos tarihinde darbeye tepki gösteren eylemcilere yönelik katliamın ardından, ülke geneline yayılan protestoları engellemek amacıyla 1 ay süreyle olağanüstü hal ve 19.00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

 

Mısır Başbakan Yardımcısı Ziyad Bahaddin, ülkede darbe döneminde ilan edilen olağanüstü hal durumunun kalkabileceğini belirtti.

Bahaddin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ülkenin demokrasi için attığı adımlar çerçevesinde, önümüzdeki dönem için planladığı bir siyasi vizyonun varlığından söz etti.

Daha fazla detay vermeyen Başbakan Yardımcısı, teklifin bakanlar kurulunda tartışacağını belirtti. Bu vizyonun kamuoyuna gerçekte nasıl olduğunu göstermeyi hedeflediklerini belirten Bahaddin, bu vizyon, yol haritasını uygulamada ve demokratik temellere bağlılık için hükümete, siyasi aktörlere sunulan desteği pekiştiriyor, yeni anayasa taslağı da bunun göstergesi, şeklinde konuştu.

Bahaddin, hiçbir vatandaşın siyasi hayatın dışına itilmeyeceğini, ancak bunun için kitlelerin devlete silah doğrultmaması gerektiğini ve yol haritasına saygı beklediklerini ekledi.

(TUİÇ Akademi, Turk Arab News, Dünya Bülteni)

Yağmur ILGAR

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...