Davutoğlu, Maliki’ye Kahire’de cevap verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin, Türkiye’nin Irak ve Suriye politikalarıyla ilgili yaptığı eleştirilerine Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) zirvesinden sert cevap verdi.

Mısır’da yaptığı görüşmeler esnasında Türk gazetecilerin sorularını cevaplayan Davutoğlu, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin yaptığı eleştirilerin sorulması üzerine Maliki’nin 7 yıldır görevde bulunduğunu hatırlatarak şöyle devam etti,” Bu süre içinde Irak‘ın ekonomik kalkınma bakımından nereden nereye geldiği ortada. Dünyanın en zengin kaynaklarından birine sahip ülkede, başta Bağdat olmak üzere ülke genelinde niye hala kesintisiz elektrik yok? Bu soruyu kendisine sormalı. Niye Iraklı tüm liderlerle ihtilaf halinde. Belki her gün bir liderle çatışma halinde. Türkiye’nin bölgedeki etkisini ve katkısını Maliki takdir edecek düzeyde değil. Bu etkiyi ve katkıyı Filistin’e sorsun, Mısır’a sorsun. Hatta Irak sokaklarına sorsun.” dedi.

Açıklamasında Maliki’nin Türkiye algısının zaman içinde değiştiğini vurgulayan ve Irak halkının her daim yanında olduğunu belirten Davutoğlu,”Terör sorunuyla karşı karşıya kaldıklarında, hatta Suriye ile savaşın eşiğine geldiklerinde biz elimizden gelen katkıyı yapmıştık. Daha önce bizi bir barış elçisi olarak gören Maliki’nin son zamanlarda yaptığı açıklamalar ne kadar büyük bir tezat içinde olduğunu gösteriyor. Maliki ne derse desin Irak halkı ile aramızdaki dostluğa zarar veremez. Ne zaman bir terör saldırısı, ne zaman bir acı olsa Türkiye hemen yardıma koşmuştur. Maliki kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için başka gündemler peşinde koşmamalı. Türkiye’nin dostluğunun kıymetini bilmeli.” şeklinde konuştu.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni)

Fethullah Ceylan

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,632TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...