Büyük Britanya’dan Romanya’ya Ekonomik Destek

Son yıllarda Romanya’da işsizlik oranının  %10 olması sonucu Birleşik Krallık Romanyalı vatandaşlara istihdam sağladığını belirtti. Özellikle 2012 Londra Olimpiyatları’nda Olympic Village’in kurulmasında görevlendirilen Romanyalı vatandaşlar, hem ülke ekonomisini kalkındırmışlar hem de kendi ülkelerinde işsizlik oranının düşmesine katkı sağlamışlardı. Avrupa Birliği(AB) üyesi Romanya, Yunanistan ve İtalya gibi ülkeler ekonomik kriz yaşarken ekonomik liderliği elinde bulunduran İngiltere, Fransa ve Almanya bu ülkelerin işsiz vatandaşlarına istihdam sağlayarak birlik içerisindeki ülkelerin mali durumunun güçlenmesine zemin hazırlamışlardı. Büyükelçi Ion Jinga’nın yaptığı açıklamaya göre; ”Baskılar, engellemeler olsa bile her zaman çalışmak için bir yer bulmak mümkündür. Çözüm kendi işsizliğini ilan etmektedir. Çoğu Roman vatandaşı bunu yapmıştır böylece Büyük Britanya’da onlara bu olanağı sağlamıştır.” şeklinde açıklamada bulundu. Öte yandan Büyük Britanya Hindistan vatandaşlarını kendi ülkelerinde istihdam etmek istemediğinden birliğe üye olan Romanya’ya yardım etmeleri, bu amaçlarını gerçekleştirmek için önemli bir unsur olmuştur.

(TUİÇ Akademi, nine o’clock.ro)

Gül Muriç

TUİÇ stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.