Tarihi Kahire Ziyareti

0
83

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin, 30 Ağustos 2012’de Tahran’da yapılan 16. Bağlantısızlar Hareketi’ne katılmasıyla başlayan Mısır-İran yakınlaşması, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Mısır’a düzenlemiş olduğu tarihi ziyaretle devam ediyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi’ne katılmak üzere Mısır’a giden Ahmedinejad Kahire havalimanında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından askeri törenle karşılandı.

Sponsorlu

İran İslam Devleti’nin cumhurbaşkanı düzeyinde temsil edildiği ilk Mısır ziyareti olması nedeniyle, bu katılımın tarihi bir buluşmayı ifade ettiği belirtildi. Ziyaretin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin resmi daveti üzerine gerçekleştiği ifade edildi.

1979’da İran’da yaşanan İslam Devrimi’nden sonra en alt düzeye çekilen diplomatik ilişkilerin geliştirilebilmesinin bu ziyaret esnasında görüşülmesi bekleniyor.

Ahmedinejad’ın Mısır’a düzenlediği bu ziyaret Körfez ülkeleri tarafından endişeyle karşılanırken, Mursi’nin İran ziyareti kapsamında Suriye ile ilgili yaptığı konuşmada tepki çekmişti.

(TUİÇ Akademi, euronews)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here