Dindirilemeyen Tansiyon

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin kararları üzerinde yargıyı devre dışı bırakmasını içeren kararname 22 Kasım’da yürürlüğe girmişti. Ancak muhalifler Mursi’yi inandırıcı bulmayarak protesto gösterilerinde bulunmuştu. İç karışıklığın yaşandığı Mısır’da diktatörlükle suçlanan Mursi bazı parti liderleri ile bir araya geldiği toplantı sonrası geri adım atarak kararnameyi iptal etti.

Ancak bu durum muhaliflerin tepkisini dindiremedi zira muhalifler Mısır’ı tümüyle temsil ettiğine inanmadıkları ve kadın hakları ile azınlık haklarını korumayan, kimseye danışılmadan getirilen anaysa taslağının da iptalini istiyorlar. Diktatörlükle suçlanan Mursi ise 15 Aralık anayasa referandumu tarihini değiştirmedi.

Muhalifler protesto gösterilerine devam ederken Salı günü tekrardan protesto düzenlenmesi çağrısında bulundular. Buna karşılık “Muhammed Mursi’nin alacağı her karara tam destek veriyoruz. O bu ülkeyi rejimin kalıntılarından temizleyene kadar yanında olacağız. Onlar Mısır’ın iyi olmasını istemiyor.” şeklinde beyanatta bulunan Mursi yandaşları olan İslamcı gruplarında protesto düzenleyeceklerini açıkladığı bildirildi.

Muhaliflerin protesto çağrısı üzerine ordunun da Başkanlık Sarayı çevresinde güvenlik önlemlerini arttırdığı bildiriliyor.

(TUİÇ Akademi, BBC, EuroNews  )

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...