Dindirilemeyen Tansiyon

0
66

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin kararları üzerinde yargıyı devre dışı bırakmasını içeren kararname 22 Kasım’da yürürlüğe girmişti. Ancak muhalifler Mursi’yi inandırıcı bulmayarak protesto gösterilerinde bulunmuştu. İç karışıklığın yaşandığı Mısır’da diktatörlükle suçlanan Mursi bazı parti liderleri ile bir araya geldiği toplantı sonrası geri adım atarak kararnameyi iptal etti.

Ancak bu durum muhaliflerin tepkisini dindiremedi zira muhalifler Mısır’ı tümüyle temsil ettiğine inanmadıkları ve kadın hakları ile azınlık haklarını korumayan, kimseye danışılmadan getirilen anaysa taslağının da iptalini istiyorlar. Diktatörlükle suçlanan Mursi ise 15 Aralık anayasa referandumu tarihini değiştirmedi.

Muhalifler protesto gösterilerine devam ederken Salı günü tekrardan protesto düzenlenmesi çağrısında bulundular. Buna karşılık “Muhammed Mursi’nin alacağı her karara tam destek veriyoruz. O bu ülkeyi rejimin kalıntılarından temizleyene kadar yanında olacağız. Onlar Mısır’ın iyi olmasını istemiyor.” şeklinde beyanatta bulunan Mursi yandaşları olan İslamcı gruplarında protesto düzenleyeceklerini açıkladığı bildirildi.

Sponsorlu

Muhaliflerin protesto çağrısı üzerine ordunun da Başkanlık Sarayı çevresinde güvenlik önlemlerini arttırdığı bildiriliyor.

(TUİÇ Akademi, BBC, EuroNews  )

Gamze GÜNDÜZ

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here