Sınıra Patriot

Türkiye’nin, Suriye’den gelecek olası tehlikelere karşı Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO’dan talep ettiği patriot füze savunma sistemine Almanya’dan sonra Hollanda’dan da onay geldi. Almanya, Hollanda ve ABD’den gelmesi beklenen patriotların nereye yerleştirileceği ve batarya sayısı hakkındaki belirsizliklerin önümüzdeki hafta içinde kesinleşmesi ön görülmektedir.

 3 Aralık 2012’de Başbakan Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in eşbaşkanlığında, 3. Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) Toplantısı için Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya gelinildi. Toplantı sonrası basın açıklamalarında Türkiye ile ekonomik ilişkilerin gidişatına da yer verildi. Daha sonra basın mensuplarından gelen sorular üzerine Suriye ile ilgili gelişmeler üzerine değerlendirmede bulunuldu. Patriotların bölgede gerilimi arttıracağını, çok iyi bir sistem olmadığını ve Suriye yönetiminin Türkiye’ye saldıracak nükleer donanıma sahip olmadığına da açıklamalarda yer verilmiştir.

NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral  Frederick Ben Hodges, Suriye’nin kimyasal silaha sahip olduğunu belirtirken patriotların kimyasal başlık içerenler de dahil olmak üzere tüm füzeleri etkisiz hale getirmedeki başarısının birçok kez kanıtlandığının altını çizdi.

 

(TUİÇ Akademi, Cihan, NTV)

Öznur HACIOSMANOĞLU

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...