Doğu Guta‘da, Rusya’nın ‘’Teslim Olun’’ Çağrısı Reddedildi

Hafta başında, Rusya’dan Suriye’deki militanlara gelen ‘’teslim olun, tahliye edelim’’ çağrısı kabul edilmedi. Suriye Cumhurbaşkanı Beşer Esad’ın müttefiki Rusya’dan gelen açıklamada, Doğu Guta’daki sivillere yönelik yardım koridoru ve müttefikler için de silah bırakmaları halinde aileleri eşliğinde bölgeyi terk etme hakkı tanındığı ifadelerinde bulunuldu. Reuters bilgilendirmelerine göre, Suriye Ceyş’ül İslam örgütü Sözcüsü Hamza Birkdar yaptığı açıklamada, teslim olmalarına yönelik çağrıyı reddetti. Birkdar ‘’Bu konuda herhangi bir pazarlık yok. Guta’da ki gruplar, savaşçılar ve halk topraklarına sahip çıkıp savunmaya devam ediyor.’’ ifadelerinde bulundu. Bununla birlikte reddedilen çağrının üzerine, Suriye ordusunun bölgedeki ilerleyişini sürdürdüğü bildirildi.

Geçtiğimiz haftalarda ABD’den gelen BM Güvenlik Konseyi’nin ateşkes çağrısının karşılık bulmaması üzerine; İngiltere ve Fransa, Güvenlik Konseyi’ni bugün bir kez daha olağanüstü gündemle toplanmaya çağırdı.

Rusya’nın bölge üzerinde etkinliğinin çok yoğun olduğu ve bu sebepten ötürü Suriye’de yerli bir örgüt olan Ceyş’ül İslam’ın çağrılara uymak yerine, savunmaya devam etmesini milli bir hareket olarak görebiliriz. Ayrıca, Suudi Arabistan destekli bu grubun, yönetim ordusuyla içinde bulunduğu çatışmayı bölgede bir isyan ve hükümetten duyulan hoşnutsuzluktan ziyade, dış güçlerin bölge üzerindeki hedefledikleri doğrultusunda örgütlendirilip harekete geçirildiği sonuçlarına da varılabilir. Her iki noktada da yerel halkın ve hatta yönetimin dahi çıkarına olmayan bu sonu gelmez çatışmanın başka aktörlerin çıkarına olduğu açıktır.

Hacer AKSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...