Prens Muhammed Bin Salman’ın Türkiye Karşıtı Tavırları Dikkat Çekiyor

0
337

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, geçen hafta Mısır Al- Sorok gazetesine Türkiye aleyhinde verdiği röportaj dikkat çekti.

Türkiye’nin Ortadoğu adımlarında Katar’ ın yanında yer alması, Suudi Hükümetini memnun etmemiş gibi gözüküyor. Öyle ki, Türkiye’ nin Suriye Krizi çözüm masasında İran ve Rusya ile iş birliği içerisinde olmasının ardından, Katar diplomatik krizi gibi gelişmelerden sonra Suudi yönetimi, Türkiye’ den hoşnutsuzluğunu bu röportajda bile belli ediyor.

Prens Muhammed bin Selman; Türkiye’yi, İran’ın yanında İslami örgütlerin de içinde bulunduğu “şer üçgeni” nde yer almakla ve bu şer üçgenine destek vermekle suçladı. Salman’a göre, şer üçgeninin bir köşesinde İran, bir köşesinde İslami Örgütler, diğer köşesinde de Türkiye bulunmakta. Türkiye’ nin bir yüzyıl önce Osmanlı İmparatorluğu gibi hareket ettiğini ekleyen Prens, Türkiye’ nin İslami Hilafeti getirme emelleri olduğu suçlamasını yaptı. Türkiye’yi ‘şeytan üçgeni’ içerisinde gösterdiği yönündeki iddialar üzerine, Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yaptı. Açıklamada, Prens Salman’ın Müslüman Kardeşler ve terör örgütlerinden söz ettiği belirtildi.

Anlaşılıyor ki, Suudi Vahhabi düşünceye bağlı Arap bürokratlar Hicaz bölgesindeki hüküm alanlarının sallanmasından korkuyorlar ve görülüyor ki Suudi Arabistan’ın Arap dünyasındaki liderliğini sallamaya başlamış, Türkiye’ nin Ortadoğu politikalarından rahatsız ouyorlar.

Sponsorlu

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here