Katalonya’da Başkanlık Krizi

Katalonya Özerk Yönetimi eski başkanı Carles Puigdemont hakkında tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrası soruşturma başlatılmıştı. Devlete karşı isyan ve başkaldırmak, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmak gerekçeleriyle suçlanan eski lider Brüksel’de kendi isteğiyle sürgününü devam ettiriyor.

İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde hükümet kurma çalışmalarının devam ettiği sırada bağımsızlık yanlısı iki parti olan Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti ve Katalonya için Birlik Partisi ortak bir bildiri yayınlayarak Puigdemont’un başkanlığı konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Katalonya Parlamentosu’nun Özerk Bölge Yönetimi’nin eşki liderini Katalonya Hükümet Başkanlığı için tek aday olarak göstereceğini açıklamasından sonra Katalonya’nın Puigdemont’un başkanlığı yönündeki isteklerine Madrid hükümetinden olumsuz yanıt geldi. Hükümet bu konu hakkında ısrarcı bir tutum sergilenmesi durumunda Katalonya’nın özerklik statüsünün askıda kalmaya devam edeceğini açıkladı. Anayasa Mahkemesi Puigdemont’un yemin törenine şahsen katılmaması durumunda aday olamayacağını ve oturumda bulunmak için mahkemeden izin alması gerektiğini açıkladı. Katalan milletvekili Jordi Turull’un açıklamaları ise Puigdemont’un Brüksel’den başkan seçilebilmesi için alternatif yollar içeriyordu. Turull’a göre sanal seçim yapılması mümkündü.

Katalonya Özerk Yönetimi’nin yeni başkanını belirlemek için 30 Aralık’ta gerçekleşmesi planlanan meclis oylamasının ertelendiğini açıklayan Roger Torrent oylamanın sadece ertelendiğini asla iptal edilmediğini ve Puigdemont’un adayları olarak kalacağını ifade etti. Sözlerine Puigdemont’un başkan adaylığı için tüm meşruluğa ve haklara sahip olduğunu ekledi.

Katalonya Meclisi İspanya Hükümeti ile aralarında mevcut bulunan siyasi krizi çözmek adına bir adım attı. Bu doğrultuda Puigdemont meclis tarafından sembolik lider olarak nitelendirildi. Bu adım ayrılıkçı liderin siyasi konumunun korunarak görevinin başka bir adaya teslim edilebilmesinin yolunu açtı. Carles Puigdemont bölgesel yönetim başkanlığı için tekrar aday olmayacağını açıkladı. Bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşlarından Katalan Ulusal Meclisi(ANC)’nin Madrid cezaevindeki başkanı Jordi Sanchez’i desteklediğini açıklayan Puigdemont, mevcut şartlar altında Katalonya için yeni bir hükümet kurmanın tek yolunun bu olduğunu ifade etti.

EDA SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...