“Eğer Biri Yakında AB’ye Katılmalıysa,O Sizsiniz Sırp Kardeşlerim!”

Slovakya Ulusal Konseyi Sözcüsü Andrej Danko, perşembe günü Belgrad’da yaptığı açıklamada, “Birilerinin yakında AB üyesi olması gerekiyorsa o, sizsiniz Sırp kardeşlerim!” ifadelerini kullandı.

Danko, Sırp Ulusal Meclis Başkanı Maja Gojkovic ile görüştükten sonra yaptığı konuşmada, “Avrupa Birliği’nde (AB) yaşam kolay değildir ancak AB, tek alternatiftir” dedi. Aynı zamanda AB üyelik süreci yolunda yapmaması gerekenler hakkında Sırbistan’a bilgi sağlayabileceğini ve Sırbistan’ın, su gibi doğal kaynaklarını koruması ve önemli şirketlerini satmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sırp Meclisine hitaben yaptığı konuşmada Sırp halkına gösterilen saygıdan ötürü Sırbistan’a teşekkür etti.

Maja Gojkovic de Slovakya’nın Kosova’nın bağımsızlığını tanımamak konusunda sürdürdüğü kararlılığı konusunda teşekkür etti ve Slovakya’nın diğer AB üyelerini Belgrad-Priştine diyaloğu konusunda bilgilendirmesi gerektiğini belirtti. Gojkovic, Slovakya’nın, Sırbistan’ın AB üyelik hedefine verdiği destekten dolayı da bakana teşekkürlerini sundu.

Gojkovic’e göre, iki ülkedeki Slovak ve Sırp azınlıklar, bu iki ülke arasındaki iyi iş birliği ve yüzyıllık dostluk için sağlam bir köprü niteliğindedir.

Slovak bakanın bu ziyareti sırasında söylediği sözler, Slovakya’nın AB içinde Sırbistan destekçisi olduğunu gösterir nitelikte olup, iki ülke arasındaki ikili iş birliğini ve tarihi dostluk ilişkilerini güçlendirmektedir.

 

Dilek KARADAY

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

KAYNAKÇA:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...