“Eğer Biri Yakında AB’ye Katılmalıysa,O Sizsiniz Sırp Kardeşlerim!”

0
91

Slovakya Ulusal Konseyi Sözcüsü Andrej Danko, perşembe günü Belgrad’da yaptığı açıklamada, “Birilerinin yakında AB üyesi olması gerekiyorsa o, sizsiniz Sırp kardeşlerim!” ifadelerini kullandı.

Danko, Sırp Ulusal Meclis Başkanı Maja Gojkovic ile görüştükten sonra yaptığı konuşmada, “Avrupa Birliği’nde (AB) yaşam kolay değildir ancak AB, tek alternatiftir” dedi. Aynı zamanda AB üyelik süreci yolunda yapmaması gerekenler hakkında Sırbistan’a bilgi sağlayabileceğini ve Sırbistan’ın, su gibi doğal kaynaklarını koruması ve önemli şirketlerini satmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sırp Meclisine hitaben yaptığı konuşmada Sırp halkına gösterilen saygıdan ötürü Sırbistan’a teşekkür etti.

Maja Gojkovic de Slovakya’nın Kosova’nın bağımsızlığını tanımamak konusunda sürdürdüğü kararlılığı konusunda teşekkür etti ve Slovakya’nın diğer AB üyelerini Belgrad-Priştine diyaloğu konusunda bilgilendirmesi gerektiğini belirtti. Gojkovic, Slovakya’nın, Sırbistan’ın AB üyelik hedefine verdiği destekten dolayı da bakana teşekkürlerini sundu.

Sponsorlu

Gojkovic’e göre, iki ülkedeki Slovak ve Sırp azınlıklar, bu iki ülke arasındaki iyi iş birliği ve yüzyıllık dostluk için sağlam bir köprü niteliğindedir.

Slovak bakanın bu ziyareti sırasında söylediği sözler, Slovakya’nın AB içinde Sırbistan destekçisi olduğunu gösterir nitelikte olup, iki ülke arasındaki ikili iş birliğini ve tarihi dostluk ilişkilerini güçlendirmektedir.

 

Dilek KARADAY

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

KAYNAKÇA:

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here