Kosova Meclis Delegasyonu Avusturya’da Vize Serbestisi için Lobi Yapıyor

Meclis Başkanı Kadri Veseli liderliğindeki bir Kosova Meclisi heyeti, AB üye ülkelerini Kosova’ya vize serbestisi vermesi için ikna etmek amacıyla bir lobi turunun parçası olarak Avusturya’yı ziyaret ediyor.

Meclisten gelen açıklamada, “Meclis sözcüsü Veseli ve Avusturyalı meslektaşı ile devletlerarası iş birliğini ve Kosova’nın Avrupa entegrasyon sürecini, özellikle vize serbestleştirme sürecini tartışacak.” denildi.

Kosova meclisindeki Demokrat Ligi LDK meclis grubunun başkanı Avdullah Hoti ise, partisinin lobi turuna katılmayacağını, bu tür gezi ve görüşmelerin vize serbestleşme imkanı sağlanmayacağına inandığını söyledi. “Böyle seyahatler kamu parasının gereksiz harcamalarıdır ve AB ülkelerine belirsiz mesajlar gönderir.” dedi.

Veseli, Avusturyalı meslektaşına Avusturya’nın sürekli askeri, siyasi ve ekonomik desteği için teşekkür etti. Veseli, Avusturya’dan AB’nin Schengen bölgesi ile serbest vize uygulamasını sağlamak için Kosova’yı desteklemesini istedi.

Kosova Meclis Başkanı Veseli, “Avusturya’nın AB üyelik yolumuzdaki desteğine ihtiyacımız var. Kosova Cumhuriyeti, vize serbestleştirilmesi için tüm kriterleri yerine getirdi, böylece vatandaşlarımız Avrupa’da özgürce hareket etmeyi hak ediyorlar. Bu yılın sonunda vatandaşlarımızın AB Schengen bölgesinde vizesiz dolaşıma olanak sağlanacaktır.” Dedi.

Ardından Avusturyalı meslektaşı Wolfgang, Kosova’nın tüm alanlarındaki gelişimini takdir etti ve ülkesinin gelecekte Kosova’yı desteklemeye devam edeceğine dair hazırlıklı olduğunu dile getirdi. Wolfgang, “Avusturya, AB üyelik yolunda Kosova’yı destekliyor. Aynı zamanda vize serbestleştirme sürecine Kosova’yı da destekliyor ve tüm kriterleri yerine getirmesi koşuluyla bu desteği devam ettirmeye hazırız.” dedi.

 

Kosova’nın yakın tarihte AB süreci ve ülkeler arası vize serbestliği çalışmasından ötürü önemli bir AB talebi oluşmuş durumda. Kosova vatandaşları ile AB ülkelerine vizesiz seyahat arasındaki son engelin, ülkenin yolsuzluk ve organize suçla mücadelede zayıf bir rekor olduğu düşünülüyor. Kosova kendi iç bünyesinde bu engelleri aştığı takdirde önemli gelişmeler kat edeceği görülüyor.

Kadir AKKURT

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...