Sırbistan’dan Kosova Adımı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Belgrad’ ın Priştine ile olan diyaloğundan vazgeçmeyeceğini konuşmanın uzlaşmanın yegane çözümü olduğunu söyleyerek, Kosova ile sorunlarının çözümü için yeni adımlar atılacağının sinyalini verdi. Geçtiğimiz mart ayında Sırbistan hükümetinin Kosova Ofis Müdürü Marko Djuric’ in, Kosova’ da gözaltına alınması diyalog sürecini aksatmış ve duraksamaya girmiş olmasına rağmen Vucic yaptığı açıklamada iki ülke temsilcilerinin yakın zamanda Brüksel’ de görüşeceğini aktardı. Kosova hükümetinin Sırp nüfusun yoğun olduğu Kuzey Kosova’ yı, “ne pahasına olursa olsun almak’’ olduğuna vurgu yapan Vucic, Kosova’ da ki Sırplara yönelik saldırılardan da oldukça rahatsız olduğunu dile getirdi.

   Kosova Parlamentosuda pazartesi günü yapacakları oturumda, hükümetin Sırbistan ile olan diyalog sürecini tartışacağını açıkladı. Kosova’ nın muhalif partisi Vetevendosje ise, diyalog sürecine bütünüyle karşı çıkıyor. Ramush Haradinaj’ ın Hükümeti Cumhurbaşkanı Hashim Thaci’ ye AB liderliğinde Sırbistan diyalog sürecini yönetmesi teklifine onay vermişti. Hükümetin teklifinin ardından Meclis Başkanı ve Kosova Demokratik Partisi Başkanı Kadri Veseli konuyla ilgili siyasi bir fikir birliği çağrısında bulundu. Muhalefetteki bir diğer isim Kosova Demokratik Birliği’ nden Armend Zemaj, Thaçi’ yi birleştirici bir figür olarak görmediklerini öne sürdü.

   Sırbistan’ ın 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’ yı hala kendi toprağı olarak görmesi ise iki ülke arasındaki diyalog sürecinin nasıl işleyeceği konusunda soru işaretleri yaratıyor. 2011 yılında AB ara buluculuğunda başlayan diyalog süreci taraflar arasındaki kısa süreli gerginlikler sebebiyle de sık sık aksamıştı.

 

Ecenaz TERZİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...