Reddedilen Göçmenler için AB Üyesi Olmayan Bir Ülkede Kamp

0
113

Avrupa Birliği dışında bir Avrupa ülkesinde, AB tarafından reddedilen sığınmacılar için bir kamp yeri oluşturulabilir.”

Bu düşünce, Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen’e ait. Rasmussen, ‘Bu kampın kurulmasıyla ilgili diğer Avrupalı liderlerle görüşmelerde bulunduğunu’ söyledi.

Rasmussen, yerel medyaya yaptığı açıklamada, Almanya, Avusturya ve Hollanda gibi ülkelerin de tartışmaların arasında bulunduğunu ve kendisinin başlangıçtaki bir pilot projenin mevcut sisteme göre daha fazla kontrol sahibi olacağı yeni bir Avrupa iltica sisteminin önünü açabileceğini umduğunu söyledi.

Dürüst  olmak gerekirse, (böyle bir kamp) göçmenlerin ya da insan kaçakçılarının tercih ettiği durakların listesinde bulunmayan bir ülkede olurdu.” Diyen Rasmussen, böyle bir kamp yerinin neresi olabileceği ve hangi ülkelerin buna ev sahipliği yapabileceği konusunda yöneltilen sorulara ise yorum yapmayı reddetti.

Sponsorlu

Rasmussen’in bu kamp teklifinde, geçtiğimiz günlerde Avusturya İçişleri Bakanlığı’nın İltica, Göç ve İnsan Hakları Müdürlüğü Şefi,Peter Webinger’in Balkanlar’da oluşturulan yeni göçmen rotası olan ‘Camii Rotası’ ile ilgili yaptığı açıklama ve uyarıların son damla olduğu mülteci sorununa yeni çözümler arayan bir Avrupa görüyoruz. Bu yeni kamp fikri kabul görür mü ve bir çözüm olur mu şimdilik bilinmese de, eleştirilere çok açık bir teklif olduğu söylenebilir.

 

Dilek KARADAY

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

 

 

KAYNAKÇA:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here