Peru’nun Yeni Maliye Bakanı Yemin Etti

0
79

Peru Cumhurbaşkanı Martin Vizcarra, yeni maliye bakanı olarak eski bir maliye bakan yardımcısı ve merkez bankası yetkilisi olan Carlos Olivia’yı görevlendirdi. Yeni Bakan Olivia, geçtiğimiz perşembe günü yapılan bir tören ile yemin etti.

          Hükümet pazartesi günü, dizel ve diğer yakıtlarla ilgili yeni vergi artışları nedeniyle ülkenin güneyinde gerçekleşen protestoların önüne geçmek üzere kamyon ve otobüs şoförleriyle anlaşma yapmıştı. Bu anlaşma ile hükümet vergileri yükseltmek yerine, mevcut vergi kanunlarını uygulamaya odaklanacağına dair söz verdiğini duyurdu. Ardından hükümet, Maliye Bakanı David Tuesta’nın istifasını kabul etti.

          Yeni Bakan Olivia, eski Cumhurbaşkanı Pedro Pablo Kuczynski ‘nin mart ayında yolsuzluk skandalıyla istifa etmesine yol açan siyasi belirsizliğin ardından, Latin Amerika’nın en istikrarlı ekonomilerinden birini yönetecek.

          Georgetown Üniversitesi’nde ekonomi alanında master yapan Olivia, eski Cumhurbaşkanı Ollanda Humala’nın hükümetinde maliye bakan yardımcısı olarak görev yapmıştır. Ayrıca, bakan olarak atanmadan önce Lima’nın Pacific Üniversitesi’nde kamu yönetimi yüksek lisans programının müdürü olarak görev yapmaktaydı.

Sponsorlu

          Olivia’nın Peru’da on yıllar boyunca süregelen serbest piyasa ekonomi modelini sürdürmesi bekleniyor.

Eralp Cemal PASİN

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here