Evo Morales, ABD’nin, Venezüella Karşıtı Girişimlerini Kınadı

Evo Morales, çarşamba günü yaptığı açıklamada Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Demokrat Tüzüğü’nün uygulanması bahanesiyle Venezüella’da ki ABD darbe girişimlerini kınadığını söyledi.

Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales twitter hesabında şu açıklamalarda bulundu:” Venezuela aleyhindeki darbe planında mağlup olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ‘in müdahaleci niyetini kınıyoruz ve Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) meclisinden, kardeş ülkenin askıya alınmasını isteyeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri ajansı, egemen ulusa karşı baskıcı bir sopa olarak kullanıyor.”

 Mike Pence, pazartesi günü OAS Genel Kurulundan önce, Venezüella hükümetinin demokratik olmadığı gerekçesiyle askıya alınmasını talep edeceğini, ancak bunun kabul edilmesi için, 35 üye ülkenin 24’ünün bunu desteklemesi gerektiğini söylemişti. Venezuela’nın OAS’tan askıya alınmasını talep etmenin yanı sıra Pence, üye ülkelerin Güney Amerika ülkesine yeni yaptırımlar uygulamasını da talep etti. OAS Genel Kurulu, 3 Haziran ile 5 Haziran tarihleri ​​arasında Washington’da gerçekleşecek ve Pence’in de açıklama yapması bekleniyor.

Eva Morales, Pence’nin tutumunun diğer ülkelerin içişlerine doğrudan müdahale etmeme ve egemenlik ilkelerini ihlal ettiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca ABD’nin, Amerikan Devletleri Örgütünün Demokrat Tüzüğü’nü Venezüella’da askeri müdahaleye destek vermek için bir bahane olarak kullandığını söyledi. Bolivya lideri, Venezüella’yı örgütten askıya alma sürecine başlayacak olan OAS kararına katılmayacağını söyledi. Böyle bir kararlılığın, devletlerin egemenliğine ilişkin uluslararası hukuk ilkelerine aykırı olduğunu iddia etti.

Sinem DAY

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

 

 

 

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,631TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Hekim Göçü Normal mi?

Bir ülkede sağlık sisteminin düzenli işleyebilmesi için sağlık çalışanlarının...

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...