Evo Morales, ABD’nin, Venezüella Karşıtı Girişimlerini Kınadı

Evo Morales, çarşamba günü yaptığı açıklamada Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Demokrat Tüzüğü’nün uygulanması bahanesiyle Venezüella’da ki ABD darbe girişimlerini kınadığını söyledi.

Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales twitter hesabında şu açıklamalarda bulundu:” Venezuela aleyhindeki darbe planında mağlup olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ‘in müdahaleci niyetini kınıyoruz ve Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) meclisinden, kardeş ülkenin askıya alınmasını isteyeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri ajansı, egemen ulusa karşı baskıcı bir sopa olarak kullanıyor.”

 Mike Pence, pazartesi günü OAS Genel Kurulundan önce, Venezüella hükümetinin demokratik olmadığı gerekçesiyle askıya alınmasını talep edeceğini, ancak bunun kabul edilmesi için, 35 üye ülkenin 24’ünün bunu desteklemesi gerektiğini söylemişti. Venezuela’nın OAS’tan askıya alınmasını talep etmenin yanı sıra Pence, üye ülkelerin Güney Amerika ülkesine yeni yaptırımlar uygulamasını da talep etti. OAS Genel Kurulu, 3 Haziran ile 5 Haziran tarihleri ​​arasında Washington’da gerçekleşecek ve Pence’in de açıklama yapması bekleniyor.

Eva Morales, Pence’nin tutumunun diğer ülkelerin içişlerine doğrudan müdahale etmeme ve egemenlik ilkelerini ihlal ettiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca ABD’nin, Amerikan Devletleri Örgütünün Demokrat Tüzüğü’nü Venezüella’da askeri müdahaleye destek vermek için bir bahane olarak kullandığını söyledi. Bolivya lideri, Venezüella’yı örgütten askıya alma sürecine başlayacak olan OAS kararına katılmayacağını söyledi. Böyle bir kararlılığın, devletlerin egemenliğine ilişkin uluslararası hukuk ilkelerine aykırı olduğunu iddia etti.

Sinem DAY

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

 

 

 

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...