Eğitim Reformu Yetersiz Kaldı

Beş yıl önce Meksika Başkanı Enrique Peña Nieto eğitim reformu ile ülkenin eğitim düzeyini daha iyi bir hale getirmek ve standartları iyileştirmek için bir adım atmıştı. Çıkartılan yasalarla öğretmenlerin işe alımında yeterlilik esasına dayalı tek tip bir yöntem belirlenip yolsuzluk ve usulsüzlük  olaylarının yaşandığı öğretmen birliklerinin etkinliğinin kırılması amaçlanmıştı. İktidar ve muhalefetin oy çokluğu ile kabul ettiği eğitim reformu ülkede umut  uyandıran bir gelişme olarak görülmüştü. Ancak kısa bir süre sonra isyanlar öğretmenlere işe alım ve terfi için uygulanan yeterlilik sınavları nedeniyle başlamıştı. Öğretmenler sokaklara dökülmüş ve pek çok kişi olaylar sonucunda tutuklanmıştı. Eğitim Bakanı Aurelio Nuno Mayer  isyanların onları kararlarından vazgeçirmeyeceğini belirtmişti.

Eğitim reformunun kabulünden sonra geçen beş yıla rağmen Meksika hala OECD raporlarına göre hala daha 35. sırada yer alıyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre Halk Eğitim Sekreterliği kurumunun öğretmenlerin eğitimi ve yetiştirilmesi için harcaması gereken parayı farklı yerlere harcadığı ortaya çıktı. Bu verilerin geçtiğimiz yıl açıklanmasından sonra reformun güvenilirliğinin azaldığı yönünde tartışmalar ortaya çıktı. Tartışmalarda eğitim reformunun 1 Temmuz’da yapılacak olan seçimler için önemli bir konu olduğu ve iktidardaki Kurumsal Devrimci Parti’nin başarısızlığı skandal olarak nitelendirildi. Eğitim reformu meselesi ülkeyi ikiye bölmüş ve önümüzdeki seçimlerdeki en önemli etkenlerden biri olarak görülüyor.

Selcan Buse DORA
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...