Kolombiya’da Gergin Gündem

Kolombiya Başsavcısı geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, savaş suçları mahkemesinin, terhis edilen bir gerilla liderinin iadesini askıya almasının ardından Kolombiya’nın anayasal düzeninin tehdit altında olduğunu belirtti. Başsavcı Nestor Humberto Martinez, General Fernando Carrillo’ya gönderdiği mektupta, suçla mücadelede uluslararası işbirliğinin tehdit altına girdiği günümüzde, anayasal düzeni savunmak için kamu müdahalesinin şart olduğunu belirtti. Başsavcı ayrıca mahkemenin sınırlarını aştığını iddia etti.

Öte yandan Kolombiya’nın seçim kurumları Mart ayında yapılan seçimlerdeki dolandırıcılık iddiaları gerekçesiyle baskın altında. Yolsuzlukla mücadelede adı anılan Gustavo Petro, ülkesinin cumhurbaşkanlığı seçimlerine gittiği 27 Mayıs’ta adil bir seçim için kamuyu harekete geçmeye çağırdı.

Geçtiğimiz Perşembe günü Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos ise, komşu ülke Venezuela’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandırmak için sınırda bulunan Kolombiya vatandaşlarını çağırdığını ve bu vatandaşlara ödeme yaptığını iddia etti. Kolombiya ve diğer komşu ülkelerin, seçimlerin otoriter lideri Nicolas Maduro lehine uygun olarak hileli yapıldığı görüşü Kolombiya’da şok etkisi yarattı.

Aynı hafta içerisinde bu gelişmeler yaşanırken, ülkenin kuzey kesiminde kalan Cauca Nehri boyunca yaşayan 5000 kişinin tahliyesini gerektirecek büyük bir sel baskını endişesiyle karşı karşıya kalındı. Şiddetli yağmur neticesinde, ülkenin hidroelektrik projesi olan Ituango Barajı’nı besleyen Cauca Nehri’nde su seviyeleri normalin dışında artış gösterdi.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...