Kolombiya’da Gergin Gündem

Kolombiya Başsavcısı geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, savaş suçları mahkemesinin, terhis edilen bir gerilla liderinin iadesini askıya almasının ardından Kolombiya’nın anayasal düzeninin tehdit altında olduğunu belirtti. Başsavcı Nestor Humberto Martinez, General Fernando Carrillo’ya gönderdiği mektupta, suçla mücadelede uluslararası işbirliğinin tehdit altına girdiği günümüzde, anayasal düzeni savunmak için kamu müdahalesinin şart olduğunu belirtti. Başsavcı ayrıca mahkemenin sınırlarını aştığını iddia etti.

Öte yandan Kolombiya’nın seçim kurumları Mart ayında yapılan seçimlerdeki dolandırıcılık iddiaları gerekçesiyle baskın altında. Yolsuzlukla mücadelede adı anılan Gustavo Petro, ülkesinin cumhurbaşkanlığı seçimlerine gittiği 27 Mayıs’ta adil bir seçim için kamuyu harekete geçmeye çağırdı.

Geçtiğimiz Perşembe günü Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos ise, komşu ülke Venezuela’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandırmak için sınırda bulunan Kolombiya vatandaşlarını çağırdığını ve bu vatandaşlara ödeme yaptığını iddia etti. Kolombiya ve diğer komşu ülkelerin, seçimlerin otoriter lideri Nicolas Maduro lehine uygun olarak hileli yapıldığı görüşü Kolombiya’da şok etkisi yarattı.

Aynı hafta içerisinde bu gelişmeler yaşanırken, ülkenin kuzey kesiminde kalan Cauca Nehri boyunca yaşayan 5000 kişinin tahliyesini gerektirecek büyük bir sel baskını endişesiyle karşı karşıya kalındı. Şiddetli yağmur neticesinde, ülkenin hidroelektrik projesi olan Ituango Barajı’nı besleyen Cauca Nehri’nde su seviyeleri normalin dışında artış gösterdi.

Merve ÜN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...