Temer Hükümetinin İki Yılını Gösteren Gerçekler

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, 15 Mayıs Salı günü Planalto Sarayı’nda, bakanlık ekibini ve müttefik üssün milletvekillerini hükümetin iki yılını analiz etmek için toplandı. 12 Mayıs 2016 tarihinde Başkan Yardımcısı Michel Temer,  Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in ayrılmasıyla ülkenin en iyi siyasi koltuğunu devraldı. İki yıl içinde ülkenin ekonomisini geri kazanmaya, faiz oranlarını düşürmeye, enflasyonu düşürmeye ve kamu hesaplarını dengelemeye odaklandı.

Merkez Bankası’ndan (BC – Banco Central) alınan verilere göre, Haziran 2016 ile Mart 2018 arasında ekonominin temel faiz oranı,% 14,25’ten % 6,50’ye yükseldi. Aynı dönemde, resmi enflasyon oranı olan Geniş Tüketici Fiyat Endeksi (IPCA – Índice de Preços ao Consumidor Amplo) % 9.32’den % 2.76’ya düştü.

Faiz oranlarının düşürülmesine ve enflasyondaki düşüşe paralel olarak hükümet, Aralık 2016’da, Senato’da, Harcama Tavanının Anayasa’ya (PEC – Proposta de Emenda à Constituição) Önerilen Tadilatını onaylayabildi.

Teklifle federal hükümet, Ulusal Kongre ve Kamu Bakanlığı ve Yargı organları, bir yıl içinde bir önceki yıl uygulanan aynı miktar enflasyon düzeltmesiyle sınırlıdır. Kamu borcuna olan faiz ödemeleri ile ilgili masraflar bu yükümlülüğe dahil değildir. Enflasyonu ölçmek için kullanılan endeks, IPCA’dır. Limitin karşılanmaması halinde, ajansın ücretlerinin yükseltilmesi, personel alımı, yarışmalar yapılması ve yeterli oluncaya kadar yeni harcamalar yapması yasaktır.

Bu ayın başlarında Empresa Brasil de Comunicação (EBC) ile yapılan bir röportajda Başkan Michel Temer, kamu hesaplarını dengeleme çabasının bir parçası olarak harekete dikkat çekti. “Eğer tavan reformu ile ilgili olsaydık, bu önemsiz bir formülün parçasıydı. Topladığından daha fazla harcayamazsın. Bu bir aile örneğidir. Sen kazandığından daha fazla harcayamazsın. Kimse bunu zaman içinde yapmaya cesaret edemedi. Bunu yaparken, tamamen sorumlu bir şekilde yaptık, “dedi.

Gamze BOZKURT    
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...