Temer Hükümetinin İki Yılını Gösteren Gerçekler

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, 15 Mayıs Salı günü Planalto Sarayı’nda, bakanlık ekibini ve müttefik üssün milletvekillerini hükümetin iki yılını analiz etmek için toplandı. 12 Mayıs 2016 tarihinde Başkan Yardımcısı Michel Temer,  Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in ayrılmasıyla ülkenin en iyi siyasi koltuğunu devraldı. İki yıl içinde ülkenin ekonomisini geri kazanmaya, faiz oranlarını düşürmeye, enflasyonu düşürmeye ve kamu hesaplarını dengelemeye odaklandı.

Merkez Bankası’ndan (BC – Banco Central) alınan verilere göre, Haziran 2016 ile Mart 2018 arasında ekonominin temel faiz oranı,% 14,25’ten % 6,50’ye yükseldi. Aynı dönemde, resmi enflasyon oranı olan Geniş Tüketici Fiyat Endeksi (IPCA – Índice de Preços ao Consumidor Amplo) % 9.32’den % 2.76’ya düştü.

Faiz oranlarının düşürülmesine ve enflasyondaki düşüşe paralel olarak hükümet, Aralık 2016’da, Senato’da, Harcama Tavanının Anayasa’ya (PEC – Proposta de Emenda à Constituição) Önerilen Tadilatını onaylayabildi.

Teklifle federal hükümet, Ulusal Kongre ve Kamu Bakanlığı ve Yargı organları, bir yıl içinde bir önceki yıl uygulanan aynı miktar enflasyon düzeltmesiyle sınırlıdır. Kamu borcuna olan faiz ödemeleri ile ilgili masraflar bu yükümlülüğe dahil değildir. Enflasyonu ölçmek için kullanılan endeks, IPCA’dır. Limitin karşılanmaması halinde, ajansın ücretlerinin yükseltilmesi, personel alımı, yarışmalar yapılması ve yeterli oluncaya kadar yeni harcamalar yapması yasaktır.

Bu ayın başlarında Empresa Brasil de Comunicação (EBC) ile yapılan bir röportajda Başkan Michel Temer, kamu hesaplarını dengeleme çabasının bir parçası olarak harekete dikkat çekti. “Eğer tavan reformu ile ilgili olsaydık, bu önemsiz bir formülün parçasıydı. Topladığından daha fazla harcayamazsın. Bu bir aile örneğidir. Sen kazandığından daha fazla harcayamazsın. Kimse bunu zaman içinde yapmaya cesaret edemedi. Bunu yaparken, tamamen sorumlu bir şekilde yaptık, “dedi.

Gamze BOZKURT    
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...