Ekvador, İngiltere ile Arasındaki Anlaşmazlığı Çözmek için Arabulucu İstiyor

0
99

Ekvador’un Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa, Julian Assange’ın Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde 5 yıllık konaklamasının dayanılmaz olduğunu belirtti. Ülkesi ve Birleşik Krallık arasında yaşanan bu husumetin çözümü için bir arabulucunun iyi olacağını, üçüncü bir ülke veya kişi arayışında olduklarını belirtti. Bir arabulucu veya üçüncü bir kişi olmadan İngiltere ile yaşadıkları bu sorunu çözmelerinin mümkün görünmediğini söyledi.

Assange’ın bir avukatı Ekvador’un teklifini sıcak karşıladı ve İngiltere’nin insan hak ve özgürlüklerine saygılı olduğunu göstermesi için Assange’ın özgürlüğünü geri vermesi gerektiğini belirtti. Avukatı, herkes gibi Assange’ın da iltica etme hakkı olduğuna parmak bastı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump yönetimiyle birlikte WikiLeaks davasının kızıştığından ve müvekkilinin Amerika’ya iade edilmesi halinde orada insan haklarının ihlal edilebileceğinden bahsetti.

Tüm bunlara karşılık, Birleşik Krallık hükümet sözcülerinden birinin yaptığı açıklamada, Ekvador’la anlaşmaya yanaşmayacaklarını ifade etti. Hükümet sözcüsünün açıklamasına göre bu konunun çözülmesinin yolu Julian Assange’ın adaletle yüzleşmesinden geçiyor. Bu söylemden anlaşılacağı üzere, Assange sorunu iki ülke arasında sorun olmaya devam edecek.

Hilal SERT
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here