Ekvador, İngiltere ile Arasındaki Anlaşmazlığı Çözmek için Arabulucu İstiyor

Ekvador’un Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa, Julian Assange’ın Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde 5 yıllık konaklamasının dayanılmaz olduğunu belirtti. Ülkesi ve Birleşik Krallık arasında yaşanan bu husumetin çözümü için bir arabulucunun iyi olacağını, üçüncü bir ülke veya kişi arayışında olduklarını belirtti. Bir arabulucu veya üçüncü bir kişi olmadan İngiltere ile yaşadıkları bu sorunu çözmelerinin mümkün görünmediğini söyledi.

Assange’ın bir avukatı Ekvador’un teklifini sıcak karşıladı ve İngiltere’nin insan hak ve özgürlüklerine saygılı olduğunu göstermesi için Assange’ın özgürlüğünü geri vermesi gerektiğini belirtti. Avukatı, herkes gibi Assange’ın da iltica etme hakkı olduğuna parmak bastı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump yönetimiyle birlikte WikiLeaks davasının kızıştığından ve müvekkilinin Amerika’ya iade edilmesi halinde orada insan haklarının ihlal edilebileceğinden bahsetti.

Tüm bunlara karşılık, Birleşik Krallık hükümet sözcülerinden birinin yaptığı açıklamada, Ekvador’la anlaşmaya yanaşmayacaklarını ifade etti. Hükümet sözcüsünün açıklamasına göre bu konunun çözülmesinin yolu Julian Assange’ın adaletle yüzleşmesinden geçiyor. Bu söylemden anlaşılacağı üzere, Assange sorunu iki ülke arasında sorun olmaya devam edecek.

Hilal SERT
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Sabri Versan
EditörDokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...