Papa Francisco Peru’yu Ziyaret Edecek

0
187

Papa Francisco 18-21 Ocak tarihleri arasında Peru’yu ziyaret edecek. 15-18 Ocak tarihleri arası Şili’ye gidecek olan Papa, ardından Peru’nun Başkenti Lima’ya geçecek. Papa daha önce Peru halkına video-mesaj göndermiş ve bu mesajda Peru’ya gelmeyi çok istediğini söylemişti.

18 Ocak tarihinde gelecek olan Papa, Lima, Puerto Maldonado ve Trujillo şehirlerini ziyaret edecek. Papa’nın, Puerto Maldonado’ya Amazon halklarının simgesi olduğu için, Trujillo’ya ise deprem ve selde zarar gördüğü için ziyaret edeceği belirtildi.

Peru’daki insan hakları ihlallerinin kurbanlarının akrabaları da Lima’da, Papa ile görüşmek için randevu arıyor ve yapılan adaletsizlikleri Papa’ya iletmek istiyorlar. İnsan hakları ihlallerinden suçlanan eski Cumhurbaşkanı Fujimori, şu anki Cumhurbaşkanı Kuczynski tarafından affedilmiş, bu durum uluslararası insan hakları örgütleri tarafından da eleştirilmişti.

Papa’nın ziyareti dolayısıyla ülkeye yüksek sayıda turist geleceği belirtildi. Ulusal Göç Denetimi Başkanı Eduardo Sevilla, Papa’nın 2017 Kolombiya ziyaretinde 1,2 milyon turist geldiğini, benzer durumun Peru’da da yaşanabileceğini, ancak bu duruma hazırlıklı olduklarını belirtti. Ayrıca Perulu turizmciler de Papa’nın gelişini fırsata çevirmiş durumda.

Sponsorlu

Peru Rezerv Bankası da Papa’nın gelişinin anısına 37 mm çapında gümüş sikke basacağını açıkladı.

Son olarak Papa Francisco’nun Peru’ya yapacağı ziyarette kullanacağı özel araç “Papamobile” Başkent Lima’da tanıtıldı.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here