Ekvador Ve Kolombiya, Saldırıları Görüşmek Üzere Buluşacak

Ekvator ve Kolombiya’nın güvenliğinde bir koordinasyon mekanizması olan İkili Sınır Komisyonu (Combifron), 24 Mart 2018’de Ekvador şehri Tulcán’da, sınır bölgesindeki son saldırıları görüşmek üzere bir araya gelecek.

Toplantı tarihi 23 Mart Cuma günü Quito’daki Savunma Bakanlığı’na bildirildi. Toplantı, Kolombiya sınırındaki Carchi eyaletinin başkenti olan Tulcán’da bulunan Ekvador Ordusu’nun 31 Andes Tugayı’nda gerçekleşecek. Ayrıca Savunma Bakan Yardımcıları, Dışişleri Bakanlıkları’nın Temsilcileri ve iki ülkenin istihbarat birimlerinin katılacağı toplantının bu Cumartesi günü saat 09:00 (14:00 GMT) civarında başlayacağı belirtildi.

Toplantının amacı, üç askerden oluşan Kolombiya sınırındaki kıyı ilçesi olan Mataje kasabasında Salı günü meydana gelen ve sonucunda ölülerin ve yaralıların olduğu patlayıcı saldırının ağırlaştırdığı sınırdaki güvensizlik durumunu ele almaktı. Ekvador’dan Lenin Moreno ve Kolombiya’dan Juan Manuel Santos, sınır bölgesini etkileyen güvensizlik nedeniyle Combifron toplantısını düzenlediler.

Son aylarda sınır bölgesinde görevlendirilen Ekvador kuvvetlerine karşı çeşitli saldırılar düzenlenmişti. Yetkililer, bu saldırıların esas olarak Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC)’nin eski gerilla grubundaki muhaliflerden oluştuğu iddia edilen suçlu gruplarına ait olduğunu belirttiler.

Ocak ayının sonunda Ekvador Ordusu, San Lorenzo kasabasındaki bir polis karakoluna yönelik bir patlamanın ardından uyuşturucu kaçakçılığı gruplarına karşı mücadelenin ana alanlarından biri olan bu bölgedeki güvenliği güçlendirdi. Bu saldırıdan sonra Ekvador, Kolombiya’dan silahlı suç gruplarının geçişini önlemek için sınır boyunca ülkenin güneyine kuvvetler göndermesini istedi. Bu olayların üzerine Ekvator Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde, “Kardeş ülkeler olarak, organize alanda suçla mücadele etmeliyiz” dedi.

Gamze BOZKURT    
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...