Venezuela Para Birimi Bolivar’dan 3 Sıfırı Atıyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Perşembe günü yaptığı açıklamada, ekonomik kriz ve hiperenflasyon nedeniyle Bolivar para biriminden 3 sıfır atılacağını açıkladı.

Maduro bankacılarla birlikte televizyonda yaptığı hükümet toplantısında, “Paranın karşısına 3 sıfır atmaya, mevcut banknotlar ve madeni paraları dolaşımdan çıkarmaya ve yeni parayı dolaştırmaya karar verdim.” dedi. Lider, Bolivar para biriminin 1000’e bölünmesinin 4 Haziran’dan itibaren geçerli olacağını söyledi. Ancak ekonomistler, bu hareketin Bolivarın değerini etkilemeyeceğini belirtti.

Petrol zengini Venezuela’da milyonlar hiperenflasyon nedeniyle, yiyecek ve ilaç sıkıntısı çekiyor. Şuanda Venezuela’da dolaşımda en büyük para olan 100.000 banknota, bir fincan kahve neredeyse satın alınamaz. Ayrıca bir kilo şeker, yaklaşık 250.000 Bolivar.

Venezuela’nın enflasyon oranı Şubat ayında sona eren 12 aylık dönemde yüzde 6,000’den fazla oldu. IMF, enflasyonun bu yıl yüzde 13,000’e çıkmasını bekliyor.

Maduro’nun bu duyurusu, enflasyonu kontrol etmek konusundaki en son girişim.  Hükümet zaten yeni bir kripto para birimi olan Petroyu piyasaya sürmüştü. Ancak ABD Başkanı Trump, Venezuela yönetimine ait dijital para birimleri ile yapılan tüm finansal işlemleri yasakladı ve bu ülkeye yönelik yaptırımları genişleten bir kararname imzaladı.

Bilindiği üzere 2008’de eski cumhurbaşkanı Hugo Chavez, para birimini “güçlü Bolivar” olarak değiştirmiş ve benzer şekilde 3 sıfırı atmıştı.

Eralp Cemal PASİN
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,632TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...