Ekvator Ginesi’nde Ana Muhalefet Partisi Kapatıldı

Anayasa Mahkemesi, toplumsal huzuru bozmak ve şiddete teşvik suçlamaları nedeniyle ana muhalefet partisinin kapatılması kararını onayladı. Parti üyesi 21 kişi 30’ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Orta Afrika ülkesi olan Ekvator Ginesi’nde Anasaya Mahkemesi, ana muhalefetteki Kalkınma için Halk Partisi’nin (KHP) kapatılması kararını onayladı. Mahkeme, partinin kapatılması kararına karşı yapılan temyiz başvurusunu reddetti. Kararda, partinin seçilmiş tek milletvekilinin de aralarında bulunduğu 21 kişiye toplumsal huzuru bozmak ve şiddete teşvik suçlarından verilen hapis cezalarına ilişkin itiraz da reddedildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Juan Carlos Ondo Angue, “Kalkınma için Halk Partisinin avukatları tarafından yapılan temyiz başvurusunu reddettik.” ifadesini kullandı. Partinin Genel Sekreter Yardımcısı Carmelo Ngomo Abeso ise, kararın ülkede hukukun işlemediğinin ve Devlet Başkanı Teodoro Obiang’a karşı hiçbir eleştirinin mümkün olmadığının bir kanıtı olduğunu söyledi. Yerel mahkeme, partinin kapatılması ve üyelerinin cezalandırılması için açılan davayı 26 Şubat’ta sonuçlandırmış, partinin kapatılmasına ve 21 üyesinin 30’ar yıla varan hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti. Ana muhalefet partisi 2017 seçimleri sürecinde toplumsal düzeni bozmak ve şiddet eylemlerine neden olmakla suçlanıyordu. Ekvator Ginesi Devlet Başkanı Teodoro Obiang, 1979 yılında darbeyle yönetimi ele geçirmişti.

 

Fatma Nur KARANİS

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 Kaynak:

  • Anonim (2018), Ekvator Ginesi’nde ana muhalefet partisi kapatıldı,

<https://www.ntv.com.tr/dunya/ekvator-ginesinde-ana-muhalefet-partisi-kapatildi,JMprvZkoOUu5KAYwF5Jb8A>, erişim: 12 Nisan 2018.

  • Anonim (2018), Ekvator Ginesi’nde Ana Muhalefet Partisi Kapatıldı,

<https://www.haberler.com/ekvator-ginesi-nde-ana-muhalefet-partisi-kapatildi-10832123-haberi/>, erişim: 12 Nisan 2018.

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...