Güney Afrika’daki Cami Saldırısında Terör Şüphesi

Güney Afrika’nın Durban şehrinde 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan cami saldırısının terör bağlantılı olabileceği açıklandı. Suçlarla Mücadele Özel Timleri (HAWKS) Sözcüsü Simphiwe Mhlongo, basına yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili yapılan soruşturmalarda terör izine rastlanıldığını belirtti.

 

Saldırının hangi terör örgütü tarafından yapıldığıyla ilgili net  bilgilerin olmadığını ifade eden Mhlongo, soruşturmanın hassas biçimde  yürütüldüğünü kaydetti.Saldırıdan yaralı kurtulan ve tedavisi hastanede  devam eden cami imamı Ali Nchiyane, saldırganların kendileriyle namaz kıldığını  ve ardından “sizi öldüreceğiz” diyerek üzerlerine yürüdüklerini söyledi.

 

Olayın bir terör saldırısı olduğu kanısını dile getiren Nchiyane,  “Saldırganlar camiye namaz kılmak için geldiklerini söylediler, biz de  kendilerine kapıyı açtık. Namazı kıldıktan sonra da ‘burada insanların beynini  yıkıyorsunuz sizi öldüreceğiz’ diyerek bize saldırdılar ve molotof kokteyli  atarak camiyi ateşe verdiler. Ben bunun kesinlikle İslam’a karşı yapılmış bir  terör eylemi olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu. Güney Afrika’nın Durban şehrindeki camiye düzenlenen saldırıda bir kişi hayatını kaybetmiş, birisi ağır iki kişi de yaralanmıştı.

Yaşanan olay gösteriyor ki, terör saldırısı şüphelilerinin direkt olarak halkı ve dini hedef aldığı sonucuna ulaşabiliriz ve bu saldırıların tekrarlanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Demet GÖRMEK

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...