Kenya İlk Uydusunu Fırlatıyor

0
75

Çoğu yerli imkânlarla geliştirilmiş olan, Doğu Afrika ülkesi Kenya’nın ilk uydusunun 11 Mayıs Cuma günü uzaya fırlatılacağı bildirildi.

Nairobi Üniversitesi, Sahra Altı Afrika’da yükseköğrenimin en önde gelen kurumu olduğunu bir kez daha kanıtladı. Nairobi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Peter Mbithi, Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaptığı basın toplantısında, Japonya Uzay Ajansı (JAXA) ile yapılan iş birliği sayesinde üniversitenin mühendisleri tarafından geliştirilen Kenya’nın ilk uydusunun cuma günü Japonya’dan uzaya fırlatılacağını açıkladı.

UoN Mühendislik Okulu Profesörü Mwangi ise yaptığı açıklamasında, uydunun, görüntüleri yakalayıp kaydetmesini sağlayacak iki güçlü kamera ve mikrofon ile donatıldığını belirtti.

Mbithi, yaklaşık 1,2 milyon dolara mal olan uydunun 1 yıldan 18 aya kadar ömrü olduğunu belirterek, sonrasında uydunun uzayda yörüngesinde ilerleyerek yanacağını ifade etti.

Sponsorlu

Yerel saat ile saat 13.00’te gerçekleştirilecek fırlatma işlemi ülkedeki yerel televizyon kanallarından canlı izlenilebilecek. Ülkedeki tarım arazilerinin gözlemlenmesi ve kıyı şeridinin izlenilmesine yardımcı olacak olan uydu, dünyadan yaklaşık 4000 kilometre uzaklıkta olacak.

Fırlatma işleminin başarıyla tamamlanması durumunda Kenya, Güney Afrika, Nijerya, Gana, Cezayir ve Mısırdan sonra uzaya uydu fırlatan Afrika ülkeleri arasında yer alacak.

 

Büşra GÜRSOY

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynak:

https://www.standardmedia.co.ke/ureport-uploads/FILE-1525931994.jpg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here