Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu Konya’da Gerçekleştirildi

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Konya’da bir otelde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da katılımıyla düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu’nda, 33 Afrika ülkesinden gelen büyükelçi ve iş adamının programa katıldığını belirtti.

MÜSİAD’ın 2018’i “Afrika yılı” ilan ettiğini hatırlayan Kaan, bu yıl sonunda toplam 30 Afrika ülkesinde faaliyette olmayı hedeflediklerini açıkladı. Kaan, “Öncelikle enflasyonu kontrol altına almak için çabaları arttırmanın gerekli olduğunu” da vurguladı.

Programı değerlendiren MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “Afrika, MÜSİAD Konya olarak en çok önemsediğimiz ve ilişki kurmaya çalıştığımız, sanayici ve iş adamlarımız için de önemli potansiyel barındıran bir bölgedir. Afrika ile ilişkilerimizi, ülkeler arası anlaşmaların ya da ticaretin ötesinde dostluk temeline dayandırıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Foruma, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanı sıra Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka ile 33 Afrika ülkesinden büyükelçiler ve iş adamları katıldı.

Program, “Afrika ve Türkiye’de Yatırım ve Ticaret Fırsatları” ile “Afrika ve Türkiye Arasında Ticaret Finansmanı ve Yatırım Hukuku” başlığında düzenlenen panelle sürüyor.

Ülkemizdeki bakanların ve iş adamlarının Afrika kıtası ile böyle yakın ilişkiler kurması ve 33 Afrika ülkesinin önde gelen iş adamları ve büyükelçileri ile iş görüşmeleri gerçekleştirmesi, önemli bir gelişmedir. Türkiye’nin bu konuda öncü olup ev sahipliği yapması da dostane kurulan ilişkileri perçinlemektedir.

 

 

Büşra GÜRSOY

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynak:

Fotoğraf:

https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2018/05/09/thumbs_b_c_415891b28a1790da9e6bb8eaba3a5043.jpg?v=153349

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...