El Kaide’nin Yeni Planı:”Suriye’nin Kuzeyinde İslam Devleti”

Londra’da yayımlanan Arap Eş Şarkül Avsat gazetesinde yer alan habere göre, El Kaide’nin Ramazan Bayramı’nda Suriye’nin kuzeyindeki bölgede “İslam Devleti” ilan etmeyi planladığı öne sürüldü. Arap gazetesine konuşan Özgür Suriye ordusunun üst düzey bir komutanı El Kaide’nin İslam Devleti kurma planını geçen haftadan itibaren yürürlüğe koyduğunu iddia etti.

Hamami’nin Öldürülmesi de Bu Plan Çerçevesinde

İddiaya göre Suriye’de Beşer Esad rejimine karşı mücadele veren Özgür Suriye Ordusu Yüksek Askeri Konsey üyesi Kemal Hamami’nin, geçtiğimiz günlerde El Kaide bağlantılı “Irak İslam Devleti” adlı örgütün üyeleri tarafından öldürülmesi de bu planın bir parçası.

Hedefleri Türkiye

El Kaide’nin Suriye’nin kuzeyinde muhalifleri yenilgiye uğratıp Türkiye sınırındaki kapıları ele geçirmeyi planladığı öne sürüldü. Böylece Suriye’ye kaçırılacak silah ve cephanelerin kontrolünü ele geçirmeyi planladığı ve petrol kaçakçılığından elde edilecek gelirin sahibi olacağı iddia edildi.

El Kaide söz konusu bölgede denetim kurma çabalarını yürütmeye devam ederse ve bunda başarılı olursa bölge ülkelerin çıkarlarını zarara uğratıp bölgedeki stratejik dengeleri alt üst etmesi kaçınılmaz olasılıkta görülüyor.

(TUİÇ Akademi, Ntvmsnbc)

Tuğba İnci

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...