Fletcher, Lübnan için İngiliz İstikrar Paketini Açıkladı

İngiltere büyükelçisi Tom Fletcher’in Salı günü Başkan Michel Süleyman ve Parlamento Başkanı Nabih Berri ile yaptığı toplantıdan sonra “beş maddelik istikrar paketini” duyururken İngiltere’nin Lübnan’a sadece lafla değil eylemlerle de destek olacağı belirtti.
Lübnan için 120 milyon dolarlık yardımı kapsayan beş maddelik paketin önemli ilk iki noktasının Lübnan askeri gücünü arttırmak ve Suriye’den giderek artan bir mülteci akını ile başa çıkmak olduğu açıklanırken, İngiltere’nin Lübnan sınırlarını korumak için 15 milyon dolarlık ordu yardımı yapacağı da ifade edildi.

 

Fletcher’in açıklamasının 5 Temmuz’da gerçekleşen ordu komutanları toplantısının ardından geldiği dile getirilirken, İngiltere’nin ordunun beş yıllık kalkınma planı için yapılan yardımlarının da üç misli arttırıldığı açıklamalara eklendi.

Yine geçen hafta İngiltere Uluslararası Kalkınmadan Sorumlu Devlet Sekreteri Justine Greening tarafından da Lübnan ziyaretinde ek olarak yapılan 75 milyonluk yardımı duyurduğu bununla birlikte Lübnanlı ev sahipleri ve mültecilerin yararı için para harcanabileceği söylendi.

İstikrar paketinde geriye kalan üç maddenin ise Lübnan ile ticari ilişkileri geliştirme ve iki millet arasında İngiliz diplomatik etkilerini artırmayı amaçladığını söyleyen Fletcher Lübnan’da uzlaşma, teşvik ve birlikte var olma çabalarının da artacağına değindi. Lübnan’ı Suriye çatışmasının dışında tutmak için uluslararası ortaklarıyla birlikte çalışılacağı söylenirken Lübnan’ın tarafsızlığını destekleme konusunda da BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamaya dikkat çekildi.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyer

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...