Türk-Kazak Dostluğu Mehteranla Pekişti

Astana’nın başkent oluşunun 15. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen kutlamalara Türkiye’den Genelkurmay Başkanlığı Mehter Birliği damgasını vurdu. Astana Günleri etkinlikleri çerçevesinde bu yılki kutlamalara eşlik eden Mehter Birliği’nin büyüleyici gösterisi Kazaklardan büyük alkış aldı. Olumsuz hava koşullarına rağmen verilen konserlere halkın ilgisi büyüktü.

 

Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel, kardeş ve dost Kazakistan ile ilişkilerin mükemmel olduğunu, bugünkü konser ile de bunun taçlandığını dile getirdi.

Askeri uçakla Astana’ya gelen 70 kişilik Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Birliği’nin gerçekleştirdiği görkemli konser yürüyüşü aynı zamanda Astana günlerinin tanıtımı için başarılı bir etkinlik oldu.

Kazakistan’da Alkol Yasağı

Kazak hükümeti Başbakanı Serik Ahmetov sarhoş olmuş kişilere içki satışının yasaklanmasına ilişkin karar alınması gerektiğini ve içki tüketimini bu tür uygulamalarla azaltmayı hedeflediklerini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Orta Asya bölgesinde en çok içki tüketen ve Dünya alkol tüketimi listelerinde 34.sırada yer alan ülke Kazakistan. Son 5 yıl içinde Kazakistan’da alkol tüketimi ve etkisinden yaklaşık 12 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.210 bin kişinin ise halen bağımlılık merkezlerinde kaydı bulunuyor.

(TUİÇ Akademi,Türkkazak.com)

 

Tuğba İnci

 

TUİÇ Stajyer

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...