Emmanuel Macron ve Xi Jinping Pekin’de Bir Araya Geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Pekin’de bir araya geldi. Macron’un üç gün sürecek olan Pekin turu, iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek üzere düzenlendi.

Görüşmede Xi Jinping, Çin’in ortaya koyduğu İpek Yolu’nu yeniden canlandırma projesi çerçevesinde işbirliğini yoğunlaştırmayı istediklerini söyledi. Jinping, Paris ile başlıca uluslararası meselelerde koordinasyonu artırmak, küresel istikrar ve refaha daha büyük katkı sağlamak arzusunda olduklarını belirtti. Macron ise, iklim değişikliği başta olmak üzere uluslararası toplumun karşı karşıya bulunduğu sorunların çözülmesine Pekin ile birlikte katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Macron’un düzenlediği ziyaretinde Ulusal Muhafız Birliğinden emekli edilen bir atı, 2014 yılında Paris’e yaptığı ziyaretinde bahsi geçen atların kabiliyetlerinden oldukça etkilenen Cumhurbaşkanı Jinping’e hediye etmesi, benzeri görülmemiş bir diplomatik jest olarak yorumlandı. Çinli uzmanlar, bu hareketin Çin tarafından uzun zamandır yürütülen ‘panda diplomasisini’ esin kaynağı olarak aldığını belirtti. Jinping’e böyle bir armağan sunarak Macron, Pekin ile uzun süreli bir ilişki arzusunun sinyalini verdi.

Macron’un Çin’e yaptığı ilk ziyaretin gündeminde ticaret önemli bir yer tutuyor. Fransa Çin’in Avrupa Birliği içindeki üçüncü büyük ticaret ortağı konumunda iken, Çin ise Fransa’nın Asya’daki en büyük ticaret ortağı.

İpek ŞAHİN
o-Staj APAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...